Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jasna Góra: Ołtarz "Gwiazda Kazachstanu" przekazany duchownym z tego kraju

0
Podziel się:

Wykonany w Gdańsku, bogato zdobiony ołtarz "Gwiazda Kazachstanu" został
w piątek na Jasnej Górze przekazany katolickiemu duchowieństwu z tego kraju. W ostatnich miesiącach
ołtarz był prezentowany w różnych miastach Polski; modlono się przy nim o pokój.

Wykonany w Gdańsku, bogato zdobiony ołtarz "Gwiazda Kazachstanu" został w piątek na Jasnej Górze przekazany katolickiemu duchowieństwu z tego kraju. W ostatnich miesiącach ołtarz był prezentowany w różnych miastach Polski; modlono się przy nim o pokój.

Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, z częstochowskiego sanktuarium ołtarz trafi najpierw do katedry w stolicy Kazachstanu Astanie, a następnie do Sanktuarium Narodowego Królowej Pokoju w Oziornoje, gdzie zostanie umieszczony w kaplicy adoracji.

Ołtarz ma być symboliczną zachętą do modlitwy o pokój i odpowiedzią na wielokrotne apele papieża Jana Pawła II o modlitwę w tej intencji. Przekazanie daru było wpisane w piątkowe uroczystości święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze.

Stworzenie ołtarza dla kazachskiego sanktuarium to część międzynarodowego projektu realizowanego przez istniejące od pięciu lat polskie stowarzyszenie "Communita Regina della Pace" (Wspólnota Królowej Pokoju). Z jego inicjatywy w różnych miejscach świata ma powstać 12 ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju - na wzór dwunastu gwiazd w koronie Maryi Królowej Pokoju.

Dwa pierwsze ośrodki są w Jerozolimie i Medjugorie, trzeci będzie w kazachskim Oziornoje, a kolejny w sanktuarium maryjnym w Kibeho w Rwandzie.

W piątek przedstawiciele polskiego episkopatu, na czele z jego przewodniczącym abp. Józefem Michalikiem, symbolicznie przekazali ołtarz duchowieństwu Kazachstanu. Odebrał go m.in. metropolita Astany abp Tomasz Peta oraz towarzyszący mu misjonarze i siostry zakonne.

W uroczystości uczestniczył ambasador Kazachstanu w Polsce Erik Utembajew, który podziękował za ten dar. "Przyjmujemy go w przekonaniu, że narody polski i kazachski są sobie bardzo bliskie duchowo i kulturowo" - powiedział. Ołtarz uznał za dobry symbol polsko-kazachskiej wspólnoty i współpracy. Dziękował za liczne dowody przyjaźni, okazywane przez Polaków Kazachom.

Wykonany m.in. ze złota, bursztynu i drogich kamieni pięcioczęściowy ołtarz jest dziełem znanego gdańskiego złotnika i bursztynnika Mariusza Drapikowskiego. W jego zamyśle dzieło, inspirowane "Tryptykiem Rzymskim" Jana Pawła II, jest plastyczną refleksją na temat Bożego Miłosierdzia. Ma kształt wielkiego (szerokiego na ok. 7,5 m i wysokiego na ok. 2 m) tabernakulum z monstrancją. Zawiera relikwie św. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II.

Od lata ubiegłego roku ołtarz był prezentowany w polskich katedrach i sanktuariach, gdzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwy o pokój. "Gwiazda Kazachstanu" była m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Wałbrzychu, Gnieźnie, Krzeszowie i Oleśnicy. Na Jasnej Górze pozostanie jeszcze do 7 maja.

W liczącym ok. 17 mln mieszkańców Kazachstanie, którego teren jest około dziewięciokrotnie większy od Polski, katolicy to zaledwie 1 proc. ludności. Około 70 proc. społeczeństwa to wyznawcy islamu, a ok. 25 proc. prawosławia.(PAP)

mab/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)