Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jasna Góra: Pielgrzymi oczekują na rozpoczęcie sumy pontyfikalnej

0
Podziel się:

Pielgrzymi, którzy przybywają w sobotę - święto Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny - na jasnogórskie błonia, oczekują przy pięknej pogodzie na rozpoczęcie
głównego punktu uroczystości: przedpołudniowej sumy pontyfikalnej pod przewodnictwem nuncjusza
apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka.

Pielgrzymi, którzy przybywają w sobotę - święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - na jasnogórskie błonia, oczekują przy pięknej pogodzie na rozpoczęcie głównego punktu uroczystości: przedpołudniowej sumy pontyfikalnej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP to jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele. Stało się już wielowiekową tradycją, że przed 15 sierpnia na Jasną Górę przybywają pielgrzymki z całej Polski, by uczestniczyć w odbywających się tam głównych jego obchodach. W piątek do sanktaurium nadeszła m.in. jedna z najliczniejszych grup - 298. Warszawska Piesza Pielgrzymka.

Podczas porannej sobotniej mszy na jasnogórskich błoniach, którą dla pielgrzymów z Warszawy odprawił ich metropolita abp Kazimierz Nycz, homilię wygłosił przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Jak mówił, uroczystość Wniebowzięcia NMP przypomina o celu duszy i ciała człowieka, wskazując na jego godność i przeciwstawiając się "współczesnym zgubnym i rozpaczliwym tendencjom materialistycznym i nihilistycznym".

Zaznaczył, że w obecnym mocno zsekularyzowanym i ateistycznym świecie niektórzy używają określeń typu: "jest mi dobrze, jak w niebie" czy "mam w końcu niebiański spokój". "A przecież niebo nie jest miejscem, ani stanem naszego dobrego samopoczucia. Niebo to coś o wiele ważniejszego - to wieczna komunia, wspólnota z Bogiem" - wskazał przeor.

O. Majewski przypomniał też niektóre okoliczności zdarzeń sprzed 79. lat - zwycięskiej obrony Warszawy przed Armią Czerwoną, określonej potem mianem Cudu nad Wisłą. Podkreślił, że na Jasnej Górze już od pierwszych dni sierpnia trwała wówczas nowenna błagalno-pokutna, w której pod koniec - podczas trwania walk pod Warszawą - brały udział dziesiątki tysięcy wiernych.

"Stał się cud - kolejny dowód szczególnej opieki Maryi nad Polską, ojczyzną naszą. Cudem jest bowiem nieustanne trwanie naszego narodu przy swojej potężnej królowej, wniebowziętej Pani nieba i ziemi. Cudem bożym i łaską niezwykłą jest ciągłe pragnienie milionów Polaków, aby Boga uczynić odniesieniem do wszystkich swoich codziennych spraw" - wołał o. Majewski.

Nawiązując do "dziedzictwa naszych ojców, wielkich rodaków, obrońców życia", wezwał też do "gigantycznej i odważnej walki" w obronie życia. "Gdy każdy wierzący w Boga Polak stanie się gorliwym obrońcą życia, wówczas nie będzie żadnych problemów w parlamentarnych głosowaniach czy życia należy bronić w całej jego rozciągłości" - dodał.

Swoją homilię przeor Jasnej Góry zakończył modlitwą. "Matko wniebowzięta, zielną również zwana, prowadź wszystkie dzieci do Chrystusa, naszego Pana. My to wiemy, Matko, że choć jesteś w niebie, to zawsze wysłuchasz będących nas tu w potrzebie. Broń nas więc od złego, ochraniaj, gdy trzeba, aby tu, na polskiej ziemi, było coraz więcej nieba".

Według danych biura prasowego sanktuarium, w tegorocznym sezonie pielgrzymkowym od 30 maja do 14 sierpnia na Jasną Górę przybyło 145 pielgrzymek pieszych, w których wzięło udział 101 tys. wiernych, 58 pielgrzymek rowerowych z blisko 3 tys. uczestników, 9 pielgrzymek biegowych z 231 biegaczami i jedna pielgrzymka konna licząca 27 jeźdźców.

Przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny od początku sierpnia na Jasną Górę nadeszło 55 pieszych pielgrzymek, liczących prawie 85 tys. pątników - z samej Warszawy nadeszło prawie 16 tys. osób.

Najliczniejsza w tym roku była 29. Pielgrzymka Krakowska - 8,5 tys. pątników. Pielgrzymka z Krakowa przed rokiem odebrała to miano Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce, z którą w tym roku wędrowało 8 tys. wiernych. Kolejne pod względem liczebności były: 31. Pielgrzymka Radomska (6,7 tys. osób), 29. Pielgrzymka Podlaska (5 tys.), 29. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (4,2 tys.) i 64. Pielgrzymka Rybnicka (4 tys.)

Najdłuższą trasę na Jasną Górę - jak co roku - pokonała grupa 27. Pielgrzymki Gdańskiej z Helu - 640 km w 19 dni. Kolejne pod tym względem były grupy z Łukęcina i Świnoujścia 25. Pielgrzymki Szczecińsko-Kamieńskiej (621 km w 20 dni i 611 km w 19 dni), grupa z Ustki 27. Pielgrzymki Koszalińsko-Kołobrzeskiej (600 km w 19 dni) i grupa z Suwałk 17. Pielgrzymki Ełckiej (559 km w 17 dni). (PAP)

mtb/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)