Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jaworzno: Energia ze słońca korzystniejsza dla parafii, niż zakładano

0
Podziel się

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu kościoła Matki Bożej
Nieustającej Pomocy w Jaworznie (Śląskie) wytwarza więcej prądu, niż zakładano. Jego nadmiar latem
sprzedawany jest do sieci, dzięki czemu parafia ma więcej środków na zakup energii zimą.

bDACBUSZ

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie (Śląskie) wytwarza więcej prądu, niż zakładano. Jego nadmiar latem sprzedawany jest do sieci, dzięki czemu parafia ma więcej środków na zakup energii zimą.

O zaletach wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki, w kontekście przygotowywanej ustawy poświęconej tym zagadnieniom, mówiono w poniedziałek na konferencji prasowej zorganizowanej w Jaworznie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Instytucja ta pomogła sfinansować instalację w jaworznickim sanktuarium.

Jak mówiła prezes Funduszu Gabriela Lenartowicz, instalacja w tym miejscu może być stawiana jako przykład przedsięwzięcia na tyle dobrze przemyślanego i obliczonego, by poniesione nakłady mogły się jak najszybciej zwrócić. Wskazała, że w Polsce nie ma dziś możliwości, aby duże instalacje odnawialnych źródeł energii były szybko rentowne bez wsparcia ze środków publicznych.

bDACBUTb

"To, co wydarzyło się w Jaworznie, pozwala stać się dobrym wzorem dla innych - zarówno właścicieli obiektów użyteczności publicznej, jak i innych. Nic bowiem tak dobrze nie służy edukacji ekologicznej, jak dobry przykład sąsiada - tym bardziej jeśli jest nim własny proboszcz" - podkreśliła Lenartowicz.

Poinformowała też, że zarząd Funduszu przyznał działającej przy Sanktuarium radzie parafialnej nagrodę finansową. Docenił w ten sposób społeczną aktywność jej członków przy wdrożeniu tej modelowej w regionie inwestycji - dobrze służącej ochronie środowiska, a jednocześnie kształtowaniu świadomości ekologicznej mieszkańców.

Instalacja fotowoltaiczna, którą zbudowano na dachu kościoła w Jaworznie, zaczęła działać w kwietniu 2011 r. Jej budowa była możliwa dzięki środkom wojewódzkiego funduszu: 283 tys. zł dotacji oraz 536 tys. zł nisko oprocentowanej pożyczki. Całość inwestycji zamknęła się w 1,135 mln zł. Pozostałą część środków wyłożyła parafia, która szacuje, że przy obecnych warunkach spłaci pożyczkę funduszu w 9 lat.

Instalacja ma zakładaną trwałość ok. 25-30 lat i moc - ponad 71 kilowatów. W pierwotnych planach założono, że produkcja energii w ciągu całego roku wyniesie ok. 65,3 tys. kilowatogodzin. Tymczasem w całym 2012 r. instalacja wyprodukowała prawie 71,9 kilowatogodzin, czyli o ok. 10 proc. więcej niż w planach.

bDACBUTh

To również więcej, niż wykorzystuje świątynia. Dzięki porozumieniu parafii z grupą Tauron możliwe stało się przekazywanie nadmiaru wytworzonej energii do jej sieci. Według funduszu taką metodę oszczędzania energii z korzyścią dla środowiska zastosowano w regionie po raz pierwszy.

Do zbudowania instalacji wykorzystano 312 modułów fotowoltaicznych o wysokiej sprawności, sięgającej ok. 14,8 proc. Dzięki nim promieniowanie słoneczne przekształcane jest w energię elektryczną, a napięcie stałe występujące na zaciskach modułów zamieniane jest w tzw. falownikach w napięcie przemienne 230 volt. To umożliwia wykorzystanie wyprodukowanej energii do zasilenia oświetlenia i ogrzewania.

W lecie, gdy produkcja energii jest wyższa od zapotrzebowania, nadmiar prądu trafia do sieci energetycznej; parafia sprzedaje też tzw. zielone certyfikaty. Zimą, gdy produkcja w instalacji jest znikoma, a zapotrzebowanie na energię duże, kupowana jest ona z pieniędzy zarobionych latem.

Dzięki temu w świątyni może działać nie tylko posadzkowe ogrzewanie elektryczne, ale też - w razie potrzeby - zamontowane już przed laty ławki z elektrycznymi grzałkami w siedziskach. W poniedziałek po południu temperatura w dolnym kościele wynosiła ok. 14,3 stopni Celsjusza, a dwa metry nad posadzką górnego - 12,2 stopni. Na zewnątrz nie przekraczała kilku stopni powyżej zera.

bDACBUTi

Oprócz korzyści dla środowiska, wynikających z produkcji energii ze źródeł odnawialnych, efektem ekologicznym inwestycji w sanktuarium stało się istotne zmniejszenie rocznych zanieczyszczeń pyłowo-gazowych emitowanych do atmosfery: pyłu o 27 kg, dwutlenku siarki o 300 kg, tlenków azotu o 171 kg i tlenków węgla o 100 tys. kg.(PAP)

mtb/ je/ bk/

bDACBUTC
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)