Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jaworzno: Powstanie ośrodek edukacyjny w kamieniołomie

0
Podziel się:

Projekt ośrodka edukacji geologicznej GEOsfera wraz z zapleczem
rekreacyjnym, który ma powstać na dnie nieczynnego kamieniołomu Sadowa Góra, przygotowuje samorząd
Jaworzna.

Projekt ośrodka edukacji geologicznej GEOsfera wraz z zapleczem rekreacyjnym, który ma powstać na dnie nieczynnego kamieniołomu Sadowa Góra, przygotowuje samorząd Jaworzna.

Sadowa Góra to duży przedzielony na dwie części drogą nieczynny kamieniołom zakładów dolomitowych o długości ścian powyżej 1,5 km, wysokości do 25 m i powierzchni ok. 18 hektarów. Eksploatację wapienia zakończono tam 12 lat temu. 230 mln lat wcześniej w tym miejscu rozciągało się płytkie morze triasowe.

Ośrodek GEOsfera ma powstać tam w ciągu najbliższych kilku lat - jako miejsce edukacji, wypoczynku i rozrywki, zlokalizowane w pobliżu osiedli i tras komunikacyjnych. Jego centrum wyznaczy w zachodniej części kamieniołomu obiekt o powierzchni ok. 1,2 tys. m kw., który - zgodnie z planami - połączy kilka funkcji.

Jak poinformowała PAP geolog powiatowy w Jaworznie Agnieszka Bartyzel, budynek usytuowany na dnie kamieniołomu w kilku miejscach odsłoni znajdujące się tam ciekawe formy skalne - megariplemarki, czyli wielkie, skamieniałe ślady fal. Zostaną odpowiednio podświetlone, będzie je można oglądać przez szklane podłogi.

Gotowa już koncepcja obiektu zakłada urządzanie w nim wystaw skamieniałości, skał i minerałów wzbogaconych rekonstrukcjami i prezentacjami multimedialnymi. Zaplanowano też m.in. salę wykładowo-konferencyjną i salę sensoryczną dla niewidomych z przestrzennymi mapami i modelami.

Wstępna koncepcja budynku przewiduje jego usytuowanie na planie litery "U" - z pokrytym murawą dachem "wyrastającym" z powierzchni ziemi przy jednym jego końcu, unoszącym się ku drugiemu końcowi. Elewacje pokryje kamień lub jasny tynk. Jedną ze ścian i dach głównej bryły obiektu przetnie oszklone pęknięcie.

Wokół obiektu powstać mają m.in. piaskownica geologiczna, w której dzieci będą mogły wykopywać skamieniałości, rowerowy tor dirtowy z przeszkodami nawiązującymi do obecnych w kamieniołomie form geologicznych, letnia scena umożliwiająca organizację np. koncertów i projekcji na ścianach wyrobiska oraz miejsca rekreacji.

Zgodnie z planami miasta, budowa obiektu i jego najbliższego otoczenia - w miarę postępu w pozyskaniu współfinansowania zewnętrznymi środkami - powinna ruszyć w przyszłym roku. W tym roku wokół kamieniołomu powstać ma natomiast opracowywana właśnie ścieżka edukacyjna.

Około dwukilometrową ścieżkę - wiodącą głównie pod ścianami kamieniołomu - zilustrują tablice edukacyjne przygotowywane już przez Państwowy Instytut Geologiczny - partnera projektu. Tak budowę ścieżki, jak i kolejne inwestycje w kamieniołomie, poprzedzają dokładne analizy interakcji środowiskowych i badania przyrodniczo-geologiczne. (PAP)

mtb/ ls/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)