Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jeden z gmachów Parlamentu Europejskiego im. Giedroycia?

0
Podziel się:

Jeden z gmachów Parlamentu Europejskiego w
Brukseli, w którym mieści się wydział ds. informacji, może
niedługo nosić imię Jerzego Giedroyca, twórcy i redaktora
paryskiej "Kultury".

Jeden z gmachów Parlamentu Europejskiego w Brukseli, w którym mieści się wydział ds. informacji, może niedługo nosić imię Jerzego Giedroyca, twórcy i redaktora paryskiej "Kultury".

Taki pomysł zgłosili polscy pracownicy wydziału ds. informacji Parlamentu Europejskiego. Przekonują, że Giedroyc jako obrońca wolności słowa i niezależnej myśli politycznej będzie idealnym patronem budynku PE, gdzie mieszczą się służby prasowe.

W lobbowaniu na rzecz tej inicjatywy polskim funkcjonariuszom pomaga europoseł Bronisław Geremek (Partia Demokratyczna- demokraci.pl).

"Szanse nadania imienia Jerzego Giedroyca jedynemu z budynków PE są bardzo duże" - powiedział w czwartek PAP Geremek.

Za kandydaturą Giedroyca przemawia m.in. to, że pochodzi z nowego kraju Unii, a żaden z gmachów PE - ani w Brukseli, ani w Strasburgu - nie nosi jeszcze imienia obywatela z nowej dziesiątki. Niektórzy oponenci zauważają natomiast, że Giedroyc nie był bezpośrednio związany z tworzeniem Unii Europejskiej - jak patroni innych budowli europarlamentu.

"Bycie Europejczykiem nie polega tylko na współtworzeniu struktur instytucji, bo w tym bezpośrednio obywatele z naszej części Europy uczestniczyć nie mogli. Ale Giedroyc swoją osobą i dziełem swojego życia ucieleśnia najważniejsze wartości europejskie, wśród nich ideę pojednania między europejskimi narodami, która legła u podstaw integracji europejskiej" - powiedział PAP jeden z inicjatorów pomysłu, pracownik serwisu prasowego PE Cezary Lewanowicz.

Decyzję o tym, czy Giedroyc będzie patronem budynku PE niebawem powinno podjąć tzw. Biuro Parlamentu Europejskiego, czyli przewodniczący PE i jego 14 zastępców.

W ramach obchodów setnej rocznicy urodzin twórcy paryskiej "Kultury", pod koniec listopada w Parlamencie Europejskim czynna była wystawa zorganizowana wspólnie przez Bronisława Geremka, byłego przywódcę Litwy Vytautasa Landsbergisa, dziś eurodeutowanego chadecji i prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa - do niedawna eurodeputowanego socjaldemokracji.

Na wystawie pt. "Jerzy Giedroyc - Głos wolności europejskiej" zaprezentowano działalność "Kultury", jej założyciela i współpracowników, udowadniając, że "Kultura" broniła nie tylko polskich, ale i europejskich wartości; od wczesnych lat 50. na swój literacki sposób zajmowała się problematyką integracji europejskiej.

Inga Czerny (PAP)

icz/ ro/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)