Notowania

wiadomości
10.03.2011 09:54

Jemen: Prezydent obiecał nową konstytucję w ciągu roku

Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah obiecał w czwartek, że referendum w sprawie nowej konstytucji odbędzie się do końca tego roku, torując drogę ku ustanowieniu w kraju faktycznego systemu parlamentarnego, czego domaga się opozycja.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah obiecał w czwartek, że referendum w sprawie nowej konstytucji odbędzie się do końca tego roku, torując drogę ku ustanowieniu w kraju faktycznego systemu parlamentarnego, czego domaga się opozycja. *

Prezydent przemiał do wielotysięcznych tłumów zgromadzonych w stolicy kraju Sanie. Jego wystąpienie emitowała na żywo telewizja.

Jak zapowiedział Salah, "nowa konstytucja ma jasno określać rozdział władzy". Na mocy nowej ustawy zasadniczej "zostanie ustanowiony system parlamentarny, dając całą władzę wykonawczą rządowi wybranemu przez parlament pod koniec 2011 lub na początku 2012 roku" - powiedział prezydent.

Salah wezwał do utworzenia rządu jedności narodowej w celu przygotowania nowej ordynacji wyborczej.

Obiecał dalszą ochronę manifestantów, zarówno anty- jak i prorządowych.

W Jemenie na sile przybierają protesty, których uczestnicy domagają się ustąpienia rządzącego od 32 lat prezydenta. We wtorek co najmniej dwie osoby zginęły, a ok. 145 zostało rannych w demonstracjach w całym kraju.

W zeszły piątek Salah odrzucił przedstawiony przez opozycję plan oddania przez niego władzy do końca br. Kadencja Salaha wygasa w 2013 roku.

Prezydent zgodził się jednak na plan przedstawiony w zeszłym tygodniu przez przywódców religijnych, który przewiduje nowelizację konstytucji i ordynacji wyborczej w kierunku nadania parlamentowi rzeczywistego charakteru przedstawicielskiego oraz zagwarantowanie prawa do pokojowych protestów.

Wydarzenia w Jemenie, sąsiadującym z Arabią Saudyjską, wzbudziły szczególny niepokój USA ze względu na strategiczne znaczenie tego kraju, którego terytorium ekstremiści islamscy wykorzystują jako bazę do ataków przeciwko Amerykanom.

40 procent spośród 23 mln mieszkańców Jemenu żyje za mniej niż dwa dolary dziennie na osobę. (PAP)

cyk/ ro/

8511145 8511243 8511297 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz