Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jesienią mogą zakończyć się szkolenia polskich naukowców we Francji

0
Podziel się:

20 polskich naukowców, w tym trzech z Politechniki Warszawskiej, bierze
udział w programie szkoleniowym francuskiego Komisariatu Energii Jądrowej (CEA). Program zakończy
się prawdopodobnie jesienią br.

20 polskich naukowców, w tym trzech z Politechniki Warszawskiej, bierze udział w programie szkoleniowym francuskiego Komisariatu Energii Jądrowej (CEA). Program zakończy się prawdopodobnie jesienią br.

Umowę z CEA w sprawie szkoleń podpisała w ubiegłym roku pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.

Trzech wykładowców z Politechniki Warszawskiej będzie po zakończeniu szkolenia kształcić studentów na uruchomionej już specjalności "energetyka jądrowa" na wydziale mechanicznym energetyki i lotnictwa.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Janusz Lewandowski z wydziału mechanicznego energetyki i lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz przewodniczący społecznego zespołu doradców przy pełnomocniku rządu ds. energetyki jądrowej, program szkolenia składa się z trzech części. Do tej pory został zakończony tylko pierwszy etap.

"Pierwsza część polegała na zapoznaniu się z obiektami związanymi z energetyką jądrową we Francji. Drugi etap to szkolenie teoretyczne, które ma się rozpocząć po Świętach Wielkanocnych; trzecia część może się rozpocząć po wakacjach, pod Paryżem, i będą to trzymiesięczne staże w instytucjach związanych z energetyką jądrową we Francji" - wymienił Lewandowski. Jak wyjaśnił, w pierwszej części uczestnikami szkolenia zajmował się głównie francuski producent reaktorów - firma Areva.

Jak poinformował PAP resort gospodarki, w programie pierwszej, zakończonej już części szkolenia znalazły się zagadnienia takie jak: przechowywanie i przetwarzanie odpadów radioaktywnych, ochrona radiologiczna oraz badania jądrowe. Polscy naukowcy mieli też okazję spotkać się z przedstawicielami francuskich politechnik i uniwersytetów.

Prof. Lewandowski zaznaczył, że Politechnika Warszawska uruchomiła już dwa lata temu na wydziale energetyki specjalność - energetyka jądrowa; pierwsi studenci spędzili rok z półtorarocznych studiów drugiego stopnia, na wymianie w Królewskim Instytucie Technicznym w Szwecji. Nie wiadomo jednak, czy od lutego ruszy nowa grupa ze względu niską liczbę kandydatów. Jednak - jak zapewnia Lewandowski - chętni będą mogli uczyć się na tym kierunku indywidualnie.

Poza wyszkoloną we Francji trójką adiunktów w stopniu doktora z wydziału mechanicznego energetyki i lotnictwa Politechniki Warszawskiej - zajęcia dla studentów poprowadzą fizycy jądrowi. Lewandowski liczy też na wsparcie naukowców Instytutu Energii Atomowej w Świerku.

Komisariat Energii Atomowej powstał w 1945 roku; jest państwową instytucją odpowiadającą za rozwój badań jądrowych. Zatrudnia ponad 15 tys. pracowników i dysponuje budżetem rzędu 3,3 mld euro rocznie.

Zgodnie z rządowym planem, pierwszy blok elektrowni jądrowej w Polsce ma być uruchomiony w 2020 roku. Do końca tego roku ma zostać przyjęty przez rząd Program dla polskiej energetyki jądrowej; w tym roku ma też ruszyć kampania informacyjna.

51 proc. udziałów w konsorcjum, które zajmie się budową i eksploatacją elektrowni ma posiadać Polska Grupa Energetyczna. Planuje ona budowę dwóch elektrowni jądrowych po 3 tys. MW mocy. Koszt budowy jednego megawata szacowany jest na ok. 3 mln euro.(PAP)

jzi/ drag/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)