Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest porozumienie Komisji Wypadków Lotniczych i Prokuratury Generalnej

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź rzecznika prasowego Prokuratury Generalnej oraz szefa PKBWL
#

# dochodzi wypowiedź rzecznika prasowego Prokuratury Generalnej oraz szefa PKBWL #

19.12. Warszawa (PAP) - Prokurator generalny Andrzej Seremet i przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek podpisali w środę porozumienie o zasadach współpracy prokuratury i komisji. Dotyczy ono m.in. dostępu do materiału dowodowego i przekazywania informacji.

Porozumienie reguluje kwestie przekazywania za zgodą sądu informacji o zaistniałych zdarzeniach lotniczych, dostępu do miejsca zdarzenia lotniczego, do materiału dowodowego, wymiany materiałów, raportów i informacji, rozwiązywania konfliktów oraz szkoleń.

O porozumieniu między działającą przy resorcie infrastruktury i rozwoju komisją oraz prokuraturą poinformował w czwartek rano na Twitterze wydział informacji i kontaktu z mediami PG. "Porozumienie jest ważnym krokiem w dalszej współpracy obu instytucji w wyjaśnianiu wypadków lotniczych. Umożliwi ono też wzajemną wymianę doświadczeń w tej trudnej problematyce" - powiedział PAP rzecznik prasowy PG prok. Mateusz Martyniuk.

To pierwsze z porozumień prokuratora generalnego z państwowymi komisjami badania wypadków. Kolejne mają być podpisane z Komisją Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, z Państwową Komisją Badania Wypadków Kolejowych, z Państwową Komisją Badania Wypadków Morskich oraz Urzędem Żeglugi Śródlądowej.

Porozumienie przewiduje, że prokuratura i komisja podczas badania wypadku lub zdarzenia lotniczego "działają równolegle i niezależnie z wzajemnym poszanowaniem kompetencji" nie utrudniając sobie pracy. Mają też natychmiastowy i równoprawny dostęp do miejsca zdarzenia lotniczego.

Prokuratura ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia komisji o zaistnieniu zdarzenia lotniczego, w porozumieniu podano telefon alarmowy w takich przypadkach - 500 233 233. Komisja natomiast ma obowiązek powiadomić prokuraturę, jeśli stwierdzi możliwość zaistnienia przestępstwa ściganego z urzędu.

Prokuratura zabezpiecza dowody dotyczące wypadku, ale na żądanie komisji udostępni je. Obie instytucje mają prawo do równoczesnego wykonywania czynności na miejscu wypadku i mogą udzielać sobie wzajemnie pomocy przy jego dokumentowaniu.

Komisja zapewni prokuraturze dostęp do ekspertyz, oświadczeń osób, korespondencji między osobami mającymi związek z operacją statku powietrznego oraz medycznych lub prywatnych informacji dotyczących osób uczestniczących w zdarzeniu lotniczym. Prokuratura otrzyma też od komisji zapis pokładowych rejestratorów mowy, zapis nagrań instytucji zapewniających służby ruchu lotniczego i ich kopii, opinii przekazanych komisji z analizy informacji, włącznie z zapisami rejestratorów pokładowych.

"Oczywiście udostępnianie prokuraturze ekspertyz, oświadczeń i innej dokumentacji posiadanej przez komisję odbywa się tylko za zgodą sądu na wniosek prokuratora prowadzącego dane postępowanie" - zaznaczył prok. Martyniuk.

Jak wskazał z kolei przewodniczący PKBWL Maciej Lasek w porozumieniu z PG wskazano na konieczność uzyskania w takich przypadkach zgody Sądu Okręgowego w Warszawie wynikającej z zastosowania odpowiednich przepisów Prawa lotniczego.

Porozumienie stanowi, że przed publikacją raportu końcowego komisja - w miarę możliwości - udostępni jego treść prokuraturze, a przed publikacją komunikatu dotyczącego badanego zdarzenia strony przekażą sobie wzajemnie jego treść.

Załącznikiem do porozumienia jest wykaz międzynarodowych i krajowych przepisów prawa dotyczących porozumienia. Strony porozumienia przynajmniej raz na dwa lata dokonają oceny jego funkcjonowania oraz wymienią opinie na temat współpracy - zapisano w dokumencie.

Jak poinformowała PG porozumienie stanowi realizację rekomendacji Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych i jest efektem prac powołanego przez Seremeta w styczniu zespołu, w którego skład wchodzą prokuratorzy departamentów do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji, postępowania przygotowawczego, organizacji pracy, wizytacji i systemów informatycznych prokuratury oraz biura PG. W pracach zespołu uczestniczą również zaproszeni przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości, prokuratury wojskowej, ABW, Komendy Głównej Policji, Żandarmerii Wojskowej oraz osoby reprezentujące właściwe państwowe komisje badania wypadków.

Zespół ten przyjął koncepcję opracowania odrębnych porozumień PG z poszczególnymi komisjami i urzędem. Obowiązek ich zawarcia wynika z unijnego prawa dotyczącego badania wypadków i incydentów w lotnictwie cywilnym oraz zapobiegania im.(PAP)

ago/ mja/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)