Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jest porozumienie "szóstki" z Iranem w Genewie

0
Podziel się

Po czterech dniach intensywnych negocjacji w Genewie grupa
sześciu mocarstw osiągnęła w nocy z soboty na niedzielę porozumienie z Iranem w kwestiach
nuklearnych.

bEqiyEpx

Po czterech dniach intensywnych negocjacji w Genewie grupa sześciu mocarstw osiągnęła w nocy z soboty na niedzielę porozumienie z Iranem w kwestiach nuklearnych.

"Tak, mamy umowę" - powiedział mijanym dziennikarzom minister spraw zagranicznych Iranu, Mohammad Dżawad Zarif. Krótkim "tak" i uniesionym w górę kciukiem potwierdził to szef dyplomacji francuskiej, Laurent Fabius. Oprócz przedstawicieli Iranu i Francji w rozmowach uczestniczyli jeszcze ministrowie spraw zagranicznych USA, Rosji, Chin, Niemiec, Wielkiej Brytanii.

Nie są jeszcze znane szczegóły porozumienia. Zachodnie źródła dyplomatyczne przywoływane przez agencję Reutera zdradziły, że w ramach czasowej umowy Irańczycy uzyskają dostęp do 4,2 mld dolarów na rynkach międzynarodowych. W zamian będą musieli ograniczyć swój program nuklearny.

bEqiyEpz

Konta Iranu zostały zamrożone z powodu sankcji gospodarczych za niestosowanie się do międzynarodowych wymogów dotyczących programu atomowego.

Zachód obawia się, że irański program nuklearny ma na celu budowę bomby atomowej. Iran temu zaprzecza i tłumaczy, że służy on wyłącznie cywilny charakter. (PAP)

zab/

15127199 15127226 15127214 15127204 arch. int.

bEqiyEqa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)