Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa w smoleńsku
14.04.2010 14:42

Jest szczegółowy plan pogrzebu pary prezydenckiej

Miejscem liturgii pogrzebowej w Krakowie będzie cały rynek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Niedzielne uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej w Krakowie rozpoczną się o godz. 14 mszą żałobną w Bazylice Mariackiej, następnie kondukt żałobny przejdzie na Wawel, gdzie trumny Lecha i Marii Kaczyńskich zostaną złożone w krypcie. Uroczystości zakończy salwa artyleryjska - poinformował minister w kancelarii premiera Michał Boni.

Miejscem uroczystości i liturgii pogrzebowej w Krakowie będzie cały Rynek Krakowski. Boni zapewnił, że uczestnictwo we mszy żałobnej będzie możliwe dla wszystkich chętnych. Poinformował też, że w Krakowie koordynacją prac między archidiecezją, władzami miasta, siłami porządkowymi, zajmuje się wojewoda małopolski.

Czytaj wszystko o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Minister podał, że częścią warszawskich sobotnich uroczystości żałobnych poświęconych wszystkim ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu, będzie msza św., która będzie miała _ elementy ekumeniczne _. W uroczystościach żałobnych, które rozpoczną się w sobotę w południe, wezmą udział rodziny ofiar, przedstawiciele władz państwowych, mieszkańcy stolicy.

Na Placu Piłsudskiego nie będzie trumien z ciałami, będą natomiast zdjęcia 96 ofiar katastrofy - poinformował Boni.

fot: PAP/Stanisaw Rozpędzikfot: PAP/Stanisaw Rozpędzik [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/krypta;na;wawelu;gdzie;zostanie;pochowany;lech;kaczynski;z;zona,galeria,3585,0.html)Podkreślił, że część delegacji zagranicznych chce uczestniczyć zarówno w uroczystościach żałobnych, jak i pogrzebowych. Minister zapewnił, że każda delegacja zagraniczna - która będzie chciała oddać hołd ofiarom katastrofy i parze prezydenckiej będzie miała taką możliwość. Jak jednak dodał, liczba miejsc w Bazylice Mariackiej w Krakowie jest
ograniczona, co zostanie uwzględnione w liczebności tych delegacji.

Boni powiedział, że jest w stałym kontakcie z Kancelarią Prezydenta i razem z nią będzie ustalone, jaka forma uroczystego przewiezienia ciał pary prezydenckiej z Warszawy do Krakowa będzie najlepsza i najsprawniejsza do zrealizowania.

Trwa transport ofiar

Boni zapewnił, że strona polska czyni starania, aby wszystkie trumny z ciałami ofiar katastrofy, zostały jak najszybciej przewiezione do Polski. W czwartek o godz. 16 wyląduje kolejny samolot z trumnami z ciałami ofiar; zostaną one przewiezione na warszawski Torwar.

Minister nie chciał powiedzieć, czyje ciała wrócą w środę do Polski. Jak dodał, rodziny chciały, aby ta informacja była publiczna dopiero po godzinie 16 - czyli w momencie przylotu samolotu przewożącego trumny na lotnisko w Warszawie.

Prawdopodobnie kolejne ciała zostaną przetransportowane do Polski w piątek - poinformował minister. Przyznał, że część rodzin prosiła, aby trumny, natychmiast po przywiezieniu do Polski, były przekazane rodzinom tak, aby można było pochować ofiary w miejscach rodzinnych.

Krakowska policja w stanie gotowości

Około 2,5 tysiąca policjantów będzie czuwało nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości pogrzebowych pary prezydenckiej w Krakowie oraz nad porządkiem podczas przemarszu konduktu pogrzebowego - powiedział dziennikarzom rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak.

Małopolskich funkcjonariuszy będą wspierać policjanci z Katowic, Kielc, Lublina, Łodzi, Opola i Rzeszowa. Będą to m.in. funkcjonariusze prewencji i ruchu drogowego.

Przed niedzielnymi uroczystościami, podobnie jak przed pielgrzymkami papieskimi, policjanci odwiedzą domy położone wzdłuż tras przejazdu VIP-ów. - _ Będą sprawdzać, kto tam mieszka, kogo się ci ludzie spodziewają i jak zabezpieczone są wyjścia _ - mówił Nowak.

W związku z uroczystościami w Krakowie będą utrudnienia w ruchu drogowym, przede wszystkim w centrum miasta i na trasie przejazdu - z lotniska w Balicach przez Salwator do Rynku Głównego.

Czasowego wyłączania ruchu na poszczególnych ulicach w centrum i na trasie przejazdu z Balic można spodziewać się już od soboty od godz. 17.00. W niedzielę od rana zamknięte będą ulice w pobliżu Wawelu.

Tagi: katastrofa w smoleńsku, podrzeb, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz