Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jeszcze we wtorek ruszy śledztwo ws. gwałtu w Lesie Kabackim

0
Podziel się:

#
dochodzi m.in. informacja o spotkaniu dot. bezpieczeństwa w Lesie Kabackim
#

# dochodzi m.in. informacja o spotkaniu dot. bezpieczeństwa w Lesie Kabackim #

03.09. Warszawa (PAP) - Do prokuratury wpłynęły akta sprawy dotyczące młodej kobiety, która została zgwałcona w Lesie Kabackim na warszawskim Ursynowie. We wtorek zostanie wszczęte śledztwo w tej sprawie. W czwartek przy stacji metra Kabaty ma wystartować bieg solidarności z ofiarą gwałtu.

Do napaści doszło w piątek około godziny 19 w pobliżu ulicy Moczydłowskiej na terenie Lasu Kabackiego. Sprawca zaatakował kobietę, która zeszła ze ścieżki w głąb lasu, zgwałcił ją i uciekł.

Komenda Stołeczna Policji w poniedziałek opublikowała portret pamięciowy i rysopis poszukiwanego mężczyzny. "Cały czas napływają różne informacje, które weryfikujemy. Tożsamość mężczyzny nie jest jeszcze ustalona" - powiedział we wtorek PAP rzecznik komendanta stołecznego policji st. asp. Mariusz Mrozek.

We wtorek po południu akta sprawy wpłynęły z policji do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów. "Zapoznałem się z tą sprawą. W dniu dzisiejszym będzie wszczęte śledztwo. Obowiązuje mnie tajemnica postępowania i nie mogę ujawnić szczegółów śledztwa" - powiedział PAP zastępca prokuratora rejonowego Warszawa-Mokotów, prok. Wojciech Sołdaczuk.

"Mam nadzieję, że funkcjonariuszom uda się jak najszybciej znaleźć tego sprawcę i zatrzymać. Zrobimy wszystko, żeby wspólnie z policją doprowadzić do przełomu, czyli ogłosić zarzuty, bo nie mam podstaw żeby twierdzić, że wersja podawana przez pokrzywdzoną jest wersją nieprawdziwą" - podkreślił Sołdaczuk.

Rysopis sprawcy: wiek około 35 lat, wzrost co najmniej 190 cm, muskularna budowa ciała, twarz owalna, cera opalona, włosy ciemne, proste, kilkucentymetrowe. Mężczyzna był ubrany w jasną koszulkę z krótkim rękawem, długie spodnie. Na rękach miał czarne rękawiczki.

"Osoby, które 30 sierpnia przebywały na terenie i w pobliżu Lasu Kabackiego, i mogły widzieć mężczyznę, którego rysopis i portret pamięciowy publikujemy, prosimy o kontakt z policją. Gwarantujemy anonimowość" - powiedział Mrozek.

Informacje można przekazywać do komendy rejonowej policji przy ulicy Malczewskiego, a także dzwoniąc na numery telefonów: 22 603 14 54 lub 22 603 11 56. Informacje można przekazywać również na alarmowe numery policji: 997 i 112.

Portrety pamięciowe sporządzone przez policję zostały rozwieszone w urzędzie dzielnicy i w ursynowskich szkołach, a także zamieszczone na stronie internetowej urzędu. Na poniedziałek w ursynowskim ratuszu zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli władz dzielnicy, policji, straży miejskiej oraz "Lasów Miejskich-Warszawa". "Celem spotkania będzie wypracowanie planu działań (...), które wpłyną na poczucie i stan bezpieczeństwa w Lesie Kabackim" - poinformował PAP naczelnik wydziału promocji dzielnicy Ursynów Bartosz Dominiak.

Jak dodał, we wrześniu urząd dzielnicy uruchomi dla kobiet bezpłatne podstawowe kursy samoobrony oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Terminy szkoleń i zasady udziału w najbliższych dniach będzie można znaleźć w internecie na stronach dzielnicy Ursynów.

W czwartek o godz. 20 przy wyjściu z metra Kabaty ma wystartować bieg solidarności z ofiarą gwałtu. "Będzie to dwukilometrowa trasa prowadząca przez Las Kabacki, którą będzie można pokonać także marszem, rowerem. Zaproszeni są wszyscy" - powiedziała PAP Sylwia Zaczkiewicz z grupy "Otwarte Serca Zaciśnięte Pięści". Dodała, że inicjatywa będzie także wyrazem sprzeciwu wobec opinii, że kobieta ponosi odpowiedzialność za to, że została zgwałcona.

"Mamy prawo uprawiać sport, kiedy i gdzie chcemy! Mamy prawo wyjść po zmroku, nawet do lasu! Ale nikt nie ma prawa nas zaatakować! To nie my jesteśmy winne gwałtom - mamy dość słuchania, że ofiara +sama tego chciała+, +przecież mogła się obronić+, +prowokowała+" - zaznaczają organizatorzy biegu: grupa "Otwarte Serca Zaciśnięte Pięści" oraz Fundacja MaMa.

Rezerwat przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego monitoruje przede wszystkim straż leśna. W związku z tym, że znajduje się w granicach Warszawy, można tam spotkać także patrole straży miejskiej oraz policji. "Policja monitoruje teren przyległy do lasu. Na terenie tego rezerwatu, w zależności od potrzeb i okoliczności, są również angażowane patrole operacyjne policji" - powiedział rzecznik stołecznej policji.

W Polsce oficjalnie odnotowuje się jedynie kilka procent przestępstw na tle seksualnym. Zmienić ma to uchwalona w czerwcu przez parlament nowelizacja przepisów karnych, która przewiduje ściganie z urzędu sprawców gwałtów. Według nowych przepisów wszczynanie śledztw o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej nie jest uzależnione już od wniosku ofiary, lecz postępowania te są wszczynane z urzędu.

Zgodnie z nowelizacją ofiary przestępstw seksualnych są przesłuchiwane w całym postępowaniu tylko raz - w specjalnym, przyjaznym pomieszczeniu i w obecności psychologa. Dźwięk i obraz z przesłuchania jest nagrywany i odtwarzany na rozprawie sądowej. Powtórne przesłuchanie w sądzie jest możliwe tylko wyjątkowo i - aby ograniczyć stres ofiary - może być dokonywane za pomocą telekonferencji, bez konieczności bezpośredniej konfrontacji na sali sądowej osoby pokrzywdzonej z oskarżonym.

Ściganie gwałtu z urzędu to jeden z postulatów podpisanej przez Polskę w grudniu zeszłego roku konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, który do tej pory nie był realizowany w Polsce.

Z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku w Polsce popełniono 1432 przestępstwa gwałtu. Za gwałt grozi kara od 2 do 12 lat więzienia.(PAP)

gdyj/ kno/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)