Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jiri Menzel odbierze nagrodę specjalną festiwalu Grand OFF

0
Podziel się:

Czeski reżyser Jiri Menzel, autor m.in. "Pociągów pod specjalnym nadzorem",
odbierze w sobotę nagrodę specjalną festiwalu kina niezależnego Grand OFF. Impreza odbywa się w
Warszawie do 8 grudnia, jej gościem jest także aktorka Anne Parillaud.

*Czeski reżyser Jiri Menzel, autor m.in. "Pociągów pod specjalnym nadzorem", odbierze w sobotę nagrodę specjalną festiwalu kina niezależnego Grand OFF. Impreza odbywa się w Warszawie do 8 grudnia, jej gościem jest także aktorka Anne Parillaud. *

Na 7. edycję międzynarodowego festiwalu kina niezależnego Grand OFF - Najlepsze Niezależne Filmy Świata, przysłano ponad 1300 zgłoszeń, w tym filmy z takich krajów jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, San Marino czy Nepal. Do konkursu finałowego zakwalifikowano 53 prace w 10 kategoriach. Werdykt jury festiwalowego i przyznanie nagród dla najlepiej ocenionych filmów odbędzie się 7 grudnia.

W składzie tegorocznego jury festiwalowego znaleźli się: Olha Reiter i Kyryło Marikuts z Ukrainy, Simon Weaving z Australii, Anca Lazarescu z Rumunii, Marius Ivaskevicius z Litwy, Heleri Saarik z Estonii, Alina Rudnitskaya z Rosji, Reza Serkanian z Francji oraz Robert Gonera, Wojciech Wójcik, Aleksandra Nieśpielak, Zdzisław Pietrasik, Andrzej Fogler i Andrzej Kołodyński z Polski.

Podczas ceremonii wręczenia nagród w teatrze Kamienica, Menzel odbierze nagrodę specjalną za całokształt pracy twórczej. Artysta rozpoczął swoją karierę filmową w latach 60. i stał się jedną z ważniejszych postaci "nowej fali" czeskiego kina, obok m.in. Milosa Formana, Very Chytilovej i Jana Nemeca. "Nowofalowe" produkcje charakteryzowały improwizowane dialogi, wyśmiewanie rzeczywistości polityczno-społecznej Czechosłowacji lat 60., a także zatrudnianie przez reżyserów amatorów w głównych rolach.

Już na początku swojej kariery Menzel odniósł międzynarodowy sukces, dzięki filmowi "Pociągi pod specjalnym nadzorem" (1966) na podstawie prozy Bohumila Hrabala. Film zdobył nagrodę Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w roku 1967. Od tamtej pory Menzel nakręcił jeszcze kilkanaście filmów; w 2006 ukazał się obraz "Obsługiwałem angielskiego króla", również na podstawie utworu Hrabala.

"1300 zgłoszonych filmów to niespotykane osiągnięcie, które możliwe było przede wszystkim dzięki twórczości autorów i niezwykłej, wielomiesięcznej pracy zespołu Fundacji Cinema Art. Nasze filmowe święto uświetnione jest obecnością kilkudziesięciu autorów i członków Akademii z Polski i kilkudziesięciu krajów całego świata" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w warszawskim Teatrze Kamienica Witold Kon, dyrektor festiwalu Grand OFF.

Anne Parillaud, nominowana w kategorii "aktorka" za rolę w filmie "Desolee pour hier soir" mówiła, że nie pierwszy raz ma okazję pracować z młodymi twórcami. "Zawsze podchodzę do tego z dużą radością. Filmy krótkometrażowe, kino niezależne to przyszłość kinematografii. Kino niezależne nie jest ograniczane niczym, poza limitami kreatywności jego twórców. Nie musi martwić się o to, żeby się spodobało i zarobiło dużo pieniędzy. Filmy młodych twórców powstają z potrzeby wyrażenia czegoś" - dodała. Aktorka znana jest z takich produkcji jak "Nikita" (1990) i "Człowiek w żelaznej masce" (1998).

Wśród prezentowanych w tym roku filmów znalazły się m.in.: "La Ville Lumiere" w reżyserii Pascala Tessauda, "Psubrat" Marii Zbąskiej, "Die Unschuldigen" Oskara Sulowskiego, "A Society" Jensa Assura, "Sevilla" Brama Schouwa i "Desolee pour hier soir" Hortense Gelinet.

Projekcje konkursowych filmów odbywać się będą do 8 grudnia w warszawskim kinie Atlantic. (PAP)

pj/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)