Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jordania: Król apeluje o pomoc dla uchodźców z Syrii

0
Podziel się:

Król Jordanii Abdullah II zwrócił się z niedzielę z kolejnym apelem o
pomoc wspólnoty międzynarodowej dla blisko 600 tys. uchodźców z Syrii w jego kraju. Jeśli ta pomoc
nie nadejdzie, Jordania podejmie kroki w celu obrony swoich interesów - ostrzegł.

Król Jordanii Abdullah II zwrócił się z niedzielę z kolejnym apelem o pomoc wspólnoty międzynarodowej dla blisko 600 tys. uchodźców z Syrii w jego kraju. Jeśli ta pomoc nie nadejdzie, Jordania podejmie kroki w celu obrony swoich interesów - ostrzegł.

"W Jordanii jest obecnie blisko 600 tys. uchodźców syryjskich, co wyczerpuje nasze ograniczone zasoby i obciąża naszą infrastrukturę. Jeśli wspólnota międzynarodowa nie podejmie szybkich działań, by pomóc nam nieść to brzemię, Jordania podejmie kroki w celu ochrony swoich interesów i swego narodu" - powiedział Abdullah II na otwarciu sesji parlamentu.

Uchodźcy syryjscy rozlokowani są głównie na północy Jordanii. W obozie dla uchodźców Zaatari jest ich ponad 130 tysięcy.

Organizacja Amnesty International w najnowszym raporcie na temat syryjskich uchodźców podała, że w sierpniu 2012 roku z Jordanii wydalono do Syrii ok. 200 uchodźców po protestach przeciwko złym warunkom w obozie Zaatari. Od tego czasu wydalono jeszcze dziesiątki innych osób - twierdzą autorzy raportu. Twierdzą też, że mimo deklaracji władz Jordanii o utrzymywaniu dla Syryjczyków otwartych granic, wielu uchodźców jest zawracanych.

Amman wielokrotnie zwracał się z apelami o pomoc dla uciekinierów z Syrii. Napływ uchodźców jest obciążeniem dla kraju, który boryka się z chronicznym niedoborem wody czy elektryczności.

Szacuje się, że od wybuchu wojny w Syrii w marcu 2011 roku z kraju uciekły ponad 2 miliony ludzi; większość znalazła schronienie w Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie. Według ONZ do końca roku liczba ta może przekroczyć 3,5 mln. (PAP)

awl/ itm/

14958790 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)