Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jordania: Król obiecuje reformy, których domagają się demonstranci

0
Podziel się:

Reagując na zapowiedź nowych demonstracji ludności, król Jordanii Abdullah
II wezwał w czwartek rząd i parlament do szybkiego przeprowadzenia reform politycznych i
społecznych.

Reagując na zapowiedź nowych demonstracji ludności, król Jordanii Abdullah II wezwał w czwartek rząd i parlament do szybkiego przeprowadzenia reform politycznych i społecznych.

Mimo sześcioprocentowej obniżki cen podstawowych artykułów i innych ustępstw władze Jordanii nie zdołały powstrzymać ulicznych protestów. Po piątkowych modłach zapowiedziano nowe.

Król pragnie powstrzymać falę niezadowolenia, które po Tunezji objęło także Jordanię, Egipt i Jemen. W wygłoszonej w czwartek mowie wskazał jako winowajców nieudolności i korupcji niektórych ministrów.

"Chowają się za moimi plecami" - powiedział w czwartkowym przemówieniu.

"Wszyscy urzędnicy powinni spełnić swój obowiązek i podejmować trafne i jasne decyzje" - mówił Abdullah II do członków izby niższej parlamentu, których zwołał na naradę nad przyczynami protestów w kraju.

"Wszystkie archiwa w kraju powinny zostać otwarte dla publiczności, wątpliwości należy rozwiać, a błędy naprawić" - zarządził król.

Zalecił także "rozwiązanie kwestii rzekomej korupcji i protekcjonizmu".

Jedna z zapowiedzianych reform ma dotyczyć prawa wyborczego, które islamska opozycja uważa za niesprawiedliwe. Był to powód zbojkotowania przez nią wyborów z 9 listopada ub.r.

W ciągu ostatnich dwóch piątków na ulicach Ammanu i sześciu innych miast Jordanii demonstrowało wiele tysięcy ludzi (PAP)

ik/ mc/

8214163

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)