Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jose Manuel Barroso marzy o stanowisku sekretarza generalnego ONZ

0
Podziel się:

Szef KE Jose Manuel Barroso zamierza ubiegać się o stanowisko sekretarza generalnego ONZ.

Jose Manuel Barroso marzy o stanowisku sekretarza generalnego ONZ
(AP/Fotolink/East News)

Szef KE Jose Manuel Barroso zamierza ubiegać się o stanowisko sekretarza generalnego ONZ. Kandydaturze obecnego szefa Komisji Europejskiej sprzyjają czołowi portugalscy dyplomaci w USA - informuje portugalska prasa.

Jak ujawnił dziennik _ Correio da Manha _, Barroso nie jest zainteresowany objęciem schedy po prezydencie Portugalii Anibalu Cavaco Silvie. Gazeta twierdzi, powołując się na przyjaciół przewodniczącego KE, że nie rozważa on możliwości ubiegania się w przyszłości o urząd głowy państwa.

_ Bardziej nęci go możliwość objęcia stanowiska sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Najbliższe wybory na ten urząd powinny wyłonić osobę pochodzącą z Europy, co zwiększa szanse Barroso. Polityk ma już w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieści się siedziba ONZ, grupę zaufanych dyplomatów, którzy mogą wesprzeć jego potencjalną kandydaturę _ - odnotował _ Correio da Manha _.

Zdaniem portugalskich mediów próby promowania osoby przewodniczącego Komisji Europejskiej w Nowym Jorku podejmować będą oddelegowani do pracy dyplomatycznej w USA jego bliscy współpracownicy: Alvaro Mendonca e Moura oraz Joao Vale de Almeida.

_ Pierwszy, który został w listopadzie br. mianowany nowym ambasadorem Portugalii przy ONZ, pełnił niegdyś funkcję szefa gabinetu Barroso, gdy ten był ministrem spraw zagranicznych. Z kolei Joao Vale de Almeida, który jest dziś ambasadorem Unii Europejskiej w Waszyngtonie, pracował jako szef gabinetu przewodniczącego Komisji Europejskiej _, przypomniała lizbońska gazeta.

Według portugalskich mediów kandydaturę Barroso w wyborach w 2016 r. lansować może też aktualny ambasador Portugalii w Waszyngtonie Nuno Brito. Przez dwa lata był on doradcą Barroso ds. polityki zagranicznej, gdy ten sprawował urząd premiera.

56-letni Jose Manuel Barroso jest z wykształcenia prawnikiem. Z polityką związał się na początku lat 70. działając w szeregach maoistowskiego Rewolucyjnego Ruchu Portugalskiego Proletariatu. W 1980 r. został członkiem centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej, a od 1999 r. jej przewodniczącym. W latach 2002-2004 był premierem Portugalii. Komisji Europejskiej przewodniczy od 1 listopada 2004 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Barroso wyrzuca z pracy komisarza Podejrzany o korupcję były komisarz John Dalli wciąż utrzymuje, że jest niewinny i nie podał się do dymisji. Barroso: _ nie ma wymogu pisemnej dymisji, wystarczy ustna _.
Zabrali Polsce dopłaty, teraz oddają Komisja Europejska odblokuje płatności dla Polski z programu Innowacyjna Gospodarka - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Polscy politycy: propozycja Barroso to utopia Egoizm i interesy niektórych państw UE powodują, że Europa nie jest _ graczem _ i przegrywa.
Nie wyciągną ręki do Grecji. "To wykluczone" - _ Grecy muszą być w pełni poinformowani o konsekwencjach swego wyboru _- powiedział Barroso.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)