Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

JP Morgan podniósł prognozę polskiego PKB za br. do 3,5 proc.

0
Podziel się

JP Morgan podwyższył prognozę średniorocznego PKB za 2010 r. dla Polski do
3,5 proc. z 3,2 proc. Za II kw. br. oczekuje wzrostu PKB na poziomie 3,6 proc. rdr.

bEgsLCqJ

JP Morgan podwyższył prognozę średniorocznego PKB za 2010 r. dla Polski do 3,5 proc. z 3,2 proc. Za II kw. br. oczekuje wzrostu PKB na poziomie 3,6 proc. rdr.

Nieznaczną, odgórna korektę (do 1,0 proc. z 0,8 proc.) wprowadził też dla gospodarki węgierskiej.

W komentarzu (EMEA Weekly) analitycy banku wskazali na zaskakująco dobre dane odnoszące się do aktywności przemysłu w obu krajach. Tłumaczą to tym, że zorientowane na eksport gałęzie przemysłu obu państw korzystają na cyklicznym ożywieniu w Niemczech. Eksport wnosi niecałe 40 proc. do polskiego PKB, znacznie mniej niż na Węgrzech i w Czechach.

bEgsLCqL

Według JP Morgana dane za II kw. świadczące, iż gospodarka jest prężna wystąpią również w III kw. Silnymi motorami wzrostu będzie uzupełnianie zapasów i sprzedaż finalna. Wkład nadwyżki eksportu netto zmniejszy się.

"Wprawdzie pewne wyhamowanie tempa przyrostu produkcji przemysłowej wygląda na nieuchronne przed końcem 2010 r., ale najnowsze dane z Niemiec wskazują, iż wzrostowa dynamika utrzyma się w III kw. br." - napisali.

Polskie Ministerstwo Finansów szacuje inflację w lipcu 2010 roku na poziomie 2,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spodziewa się spadku cen o 0,1 proc.

Powodami niższej inflacji są mniejsze podwyżki cen paliw niż przed rokiem i spadek inflacji bazowej.

bEgsLCqR

Na koniec 2010 r. JP Morgan przewiduje obecnie stopę inflacji na poziomie przewyższającym 3,0 proc. rdr na skutek zjawisk w inflacji bazowej. Nie wyklucza też, iż zapowiedziana przez rząd podwyżka stawki VAT-u może dodać dodatkowo 0,5 pkt. proc. do stopy inflacji w 2011 r. (PAP)

asw/ asa/ mmu/ bos/

bEgsLCrm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)