Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JSW udostępniła pierwszy węgiel z nowego złoża

0
Podziel się:

Po czterech latach przygotowań i prowadzonych pod ziemią prac górnikom
udało się udostępnić pierwsze pokłady węgla ze strategicznego dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej
złoża Bzie-Dębina. Realizacja tej inwestycji ma znacząco wydłużyć żywotność kopalń JSW.

Po czterech latach przygotowań i prowadzonych pod ziemią prac górnikom udało się udostępnić pierwsze pokłady węgla ze strategicznego dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej złoża Bzie-Dębina. Realizacja tej inwestycji ma znacząco wydłużyć żywotność kopalń JSW.

Szacuje się, że w przygotowywanym do eksploatacji złożu Bzie Dębina 2-Zachód są 322 mln ton dobrej jakości węgla koksowego. Jego wydobycie ma rozpocząć się w 2017 roku, gdy gotowa będzie cała potrzebna do tego infrastruktura. Teraz górnikom, którzy drążyli podziemne chodniki, udało się dotrzeć do tych pokładów. Równolegle trwa drążenie szybu, który sięgnie 1,1 km w głąb ziemi.

Prace służące udostępnienie złoża rozpoczęto od drążenia wyrobiska od strony kopalni Zofiówka. Połączy ono położone 900 m pod ziemią chodniki z tej kopalni z sięgającym 200 m niżej nowym szybem. Dotychczas wykonano dwie ok. dwukilometrowe tzw. upadowe (pochyłe chodniki), dzięki czemu udało się dotrzeć do ważnych dla przyszłości JSW pokładów.

Zanim udostępniono to złoże, górnicy musieli zmierzyć się z potężnym uskokiem tektonicznym, który biegnie od rejonu Kęt na wschodzie, przez Czechowice-Dziedzice i Jastrzębie-Zdrój, w kierunku granicy z Czechami. Kopalnia Borynia-Zofiówka-Jastrzębie jest pierwszą, której udało się przejść tę trudną pod względem geologicznym strefę. Prace utrudniał fakt, że górotwór na całej szerokości uskoku był niestabilny, osłabiony i skłonny do opadania skał. Na południe od tego uskoku jest ok. 227 mln ton węgla.

Dalsze planowane roboty górnicze przewidują udostępnienie następnych pokładów węgla. Pozwoli to na lepsze rozpoznanie struktury, sposobu zalegania oraz jakości złoża. To konieczne, by zaplanować bezpieczną i opłacalną ekonomicznie eksploatację w tym rejonie. Po wydrążeniu ok. 760 m wyrobisk ponad kilometr pod ziemią i wykonaniu ok. 800 m nowego szybu nastąpi także połączenie wentylacyjne.

Koncesję na wydobywanie węgla i metanu ze złoża Bzie-Dębina 2-Zachód JSW uzyskała 1 grudnia 2008 r. Dokument jest ważny do końca 2042 r. Złoże, gdzie jest ok. 322 mln ton węgla, ma powierzchnię ponad 10,3 km kw. i leży w granicach administracyjnych Jastrzębia Zdroju.

Realizowane obecnie roboty umożliwią w przyszłości udostępnienie i zagospodarowanie sąsiedniego złoża Bzie Dębina 1-Zachód, gdzie zasoby węgla są szacowane na 400 mln ton.

Udostępnienie i rozpoczęcie eksploatacji węgla ze złoża Bzie-Dębina, w tym budowa podziemnej infrastruktury oraz nowego szybu, to obecnie największa inwestycja w polskim górnictwie. Przy jej rozpoczęciu szacowano, że do czasu uruchomienia wydobycia z tego złoża przedsięwzięcie pochłonie blisko 1,1 mld zł, a w ciągu kolejnych 10 lat przeszło drugie tyle.

Drążony kosztem ponad 180 mln zł szyb powinien być gotowy w tym roku. Potem kontynuowane będzie drążenie chodników - ma ich być w sumie ok. 22,5 km. Inwestycja, choć formalnie udostępnia złoża na potrzeby istniejącej w Jastrzębiu Zdroju kopalni zespolonej, w istocie jest budową nowej kopalni. Fakt, że odbywa się w formie rozbudowy istniejącego zakładu, sprawia, że jest tańsza i bardziej efektywna. Np. nie trzeba będzie budować nowego zakładu przeróbki mechanicznej węgla, można też wykorzystać część infrastruktury istniejącej Zofiówki.

Już rozpoczęte i planowane udostępnienie nowych złóż przedłuży żywotność jastrzębskich kopalń o kilkadziesiąt lat - w przypadku Zofiówki, w najbardziej optymistycznym wariancie, nawet do 2100 r. Oprócz udostępniania nowych złóż firma eksploatuje też nowe pokłady w istniejących kopalniach.

JSW to największy w Europie producent węgla koksowego. Zatrudnia ponad 22 tys. osób w czterech kopalniach. Jest liderem grupy węglowo-koksowej, do której należą m.in. koksownie zabrzańskie, wałbrzyskie oraz koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej.(PAP)

mab/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)