Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jubileusz 60-lecia Teatru Lalek Rabcio w Rabce-Zdroju

0
Podziel się:

Spektaklem "O krasnoludkach i sierotce Marysi" rozpocznie się w piątek w
Rabce-Zdroju jubileusz 60-lecia działalności Teatru Lalek Rabcio. Tym samym przedstawieniem teatr w
1949 roku inaugurował swoją działalność dla dzieci przebywających w rabczańskich sanatoriach.

Spektaklem "O krasnoludkach i sierotce Marysi" rozpocznie się w piątek w Rabce-Zdroju jubileusz 60-lecia działalności Teatru Lalek Rabcio. Tym samym przedstawieniem teatr w 1949 roku inaugurował swoją działalność dla dzieci przebywających w rabczańskich sanatoriach.

"Ideą przyświecającą twórcom Teatru było niesienie uśmiechu dzieciom przebywających w sanatoriach. Ta myśl wiele się nie zmieniła w czasie 60 lat - teatr nadal służy dzieciom, pomaga w rehabilitacji i zapomnieniu o chorobie, zaznajamia z pięknym słowem oraz kształtuje wartości artystyczne" - powiedział PAP Zbigniew Wójciak, dyrektor Teatru Lalek Rabcio.

Na piątkowy wieczór zaplanowano otwarcie wystawy "Bajeczny świat Rabcia". W Muzeum im. Władysława Orkana będzie można podziwiać "teatr od środka". Na wystawie dzieci będą mogły dotknąć teatralnych lalek, podziwiać scenografię i zaznajomić się z różną techniką lalkarską.

W sobotę, w ramach jubileuszu, odbędzie się premiera sztuki dla dorosłych według dzieła Kazimierza Przerwy-Tetmajera zatytułowaną "Co wom powiem, to wom powiem" w reżyserii Macieja Tondery.

"Przez ten spektakl chcemy podkreślić, że teatr lalkowy nie służy wyłącznie dzieciom, ale tworzy też przedstawienia przeznaczone dla widzów dorosłych" - powiedział Wójciak.

Po spektaklu odbędzie się wieczór jubileuszowy, połączony z wręczeniem nagród dla zasłużonych pracowników teatru.

Rabcio powstał jako teatr amatorski dla dzieci przebywających w sanatoriach w Rabce. Inicjatorką założenia teatru była Stanisława Rączko, pracująca jako pedagog w Referacie Pedagogicznym w Zespole Sanatoriów Przeciwgruźliczych w Rabce. Inauguracja Teatru odbyła się 12 listopada 1949 roku w Sanatorium Dziecięcym w Rabce. Wystawiono wówczas adaptację baśni Marii Konopnickiej "O krasnoludkach i sierotce Marysi".

W swojej historii Teatr Lalek Rabcio miał kolejno co najmniej cztery nazwy: Teatr Kukiełek, Teatr Rabcio-Zdrowotek, Podhalański Teatr Lalek oraz obecną. W ciągu 60 lat Teatr wystawił ponad sto tytułów. (PAP)

szb/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)