Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Juppe: Możliwy kompromis z Rosją w sprawie zakończenia przemocy w Syrii

0
Podziel się:

Jak najszybsze powstrzymanie fali represji w Syrii jest punktem,
co do którego może zgodzić się wspólnota międzynarodowa, w tym Rosja - oświadczył w czwartek na
konferencji prasowej w Wiedniu minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe.

Jak najszybsze powstrzymanie fali represji w Syrii jest punktem, co do którego może zgodzić się wspólnota międzynarodowa, w tym Rosja - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Wiedniu minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe.

Juppe dodał, że możliwe jest osiągnięcie kompromisu z Rosją w sprawie "krótkoterminowego celu", jakim jest rychłe położenie kresu "masakrom" w Syrii.

Francuski minister spotkał się tego dnia w stolicy Austrii, przy okazji międzynarodowej konferencji poświęconej walce z narkobiznesem w Afganistanie, z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Jak pisze agencja AFP, spotkanie nie doprowadziło jednak do znacznego zbliżenia stanowisk i Moskwa w dalszym ciągu popiera reżim prezydenta Baszara el-Asada.

Juppe podkreślił także konieczność dostarczenia "pomocy humanitarnej ludności syryjskiej, której sytuacja jest katastrofalna".

Dodał, że oba kraje są gotowe pracować nad nową rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii, mimo że Rosja dotychczas wetowała projekt. Inspirowana przez Ligę Arabską rezolucja miałaby na celu powstrzymanie przemocy i zapewnienie pomocy humanitarnej - zaznaczył Juppe.

Ławrow nie ustosunkował się do francuskiej propozycji utworzenia w Syrii korytarzy humanitarnych, którymi dostarczana byłaby pomoc dla ludności cywilnej. Powiedział jedynie, że jest otwarty na dialog.

Rosja obok Chin dwukrotnie, ostatnio 4 lutego, zawetowała projekt rezolucji RB ONZ, która zakładała ustąpienie prezydenta Asada i potępiała "nieprzerwane naruszanie" praw człowieka przez reżim w Damaszku.

Rozpoczęte na fali arabskiej wiosny antyrządowe demonstracje w Syrii z czasem przerodziły się w opór zbrojny. Według obrońców praw człowieka konflikt pochłonął ok. 7 tys. ofiar. Styczniowy bilans ONZ mówił o 5,4 tys. zabitych. Od tego czasu ONZ nie aktualizuje liczby ofiar, ponieważ trudno jest zweryfikować nadchodzące informacje o zabitych. (PAP)

ksaj/ ap/

10809087 10808927 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)