Notowania

juszczenko
22.09.2009 09:11

Juszczenko potwierdza aspiracje Ukrainy

Zdaniem prezydenta Ukrainy niepodległość kraju jest ściśle związana z członkostwem w NATO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.maiak.info/CC/Flickr)

*Niepodległość Ukrainy bezpośrednio związana jest z jej ewentualnym członkostwem w NATO - oświadczył ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko, występując w Council of Foreign Relations (CFR) w Nowym Jorku. *

_ - Członkostwo w NATO i niepodległość Ukrainy to synonimy _ - podkreślił Juszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Prezydent ponownie powtórzył, że ewentualne wejście Ukrainy do NATO nie jest wymierzone w jakiekolwiek państwo i zapewnił, że na terytorium jego kraju nigdy nie będą rozmieszczone obce wojska. _ - Nasza konstytucja gwarantuje, że na Ukrainie nie będzie ani jednej bazy wojskowej, w tym rosyjskiej _ - zaznaczył.

Juszczenko mówił także w CFR o stosunkach Kijowa z Waszyngtonem i Moskwą. Określając relacje z USA mianem strategicznych i przyjacielskich narzekał, że w stosunkach z Rosją nie ma dziś powodów do dumy. _ - Sąsiedzi powinni mieć o wiele lepsze kontakty i potrafić rozwiązywać nawet najtrudniejsze problemy _ - oświadczył, wyrażając przy tym nadzieję, iż nadejdzie czas, kiedy _ strona rosyjska znajdzie siły i mądrość, by nie pozwalać na takie stosunki _.

* [ Juszczenko: Rosja podważa suwerenność Ukrainy ]( http://news.money.pl/artykul/juszczenko;rosja;podwaza;suwerennosc;ukrainy,129,0,529537.html )
* [ Juszczenko w Polsce. W celach strategicznych ]( http://news.money.pl/artykul/juszczenko;w;polsce;w;celach;strategicznych,27,0,529435.html )
* [ Wiceprezydent USA na Ukrainie. Rozmawia o **NATO** ]( http://news.money.pl/artykul/wiceprezydent;usa;na;ukrainie;rozmawia;o;nato,89,0,493657.html )

Wśród głównych problemów w relacjach Ukrainy z Rosją Juszczenko wymienił brak zgody strony rosyjskiej na demarkację granic oraz problem nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom Krymu.

Jedno z głównych miast Półwyspu Krymskiego, Sewastopol, jest bazą stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Zgodnie z umowami powinna ona opuścić Ukrainę do 2017 roku. Juszczenko wyraził nadzieję, że Rosjanie dotrzymają w tej kwestii słowa.

Ukraiński prezydent skomentował także zmianę planów USA dotyczących rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. - _ To, co zostanie rozmieszczone na terytorium Polski i Czech, jest wyłączną kompetencją narodów tych państw. Byłoby bardzo dobrze, jeśli ich interesy byłyby tożsame z interesami administracji amerykańskiej _ - powiedział Juszczenko.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: juszczenko, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz