Notowania

ukraina
07.10.2009 18:37

Juszczenko: Rosja ważna, ale niepodległość ważniejsza

Prezydent Ukrainy chce spotkać się z prezydentem Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.maiak.info/CC/Flickr)

*Ukraina chce rozwijać dobre stosunki sąsiedzkie z Rosją, ale nie za cenę własnej niepodległości - oświadczył prezydent Wiktor Juszczenko w wywiadzie dla BBC. *

_ - Nikt nie chce mieć problemów w relacjach z Rosją, ale nikt też nie będzie ofiarował w zamian niepodległości _ - powiedział.

Jak podkreślił, Ukraina robi wszystko, by jej stosunki z Moskwą były poprawne. - _ Moja polityka w ciągu ostatnich czterech lat polega na demonstrowaniu wielkiej powagi wobec Rosji _ - zaznaczył.

Szef państwa zadeklarował jednocześnie, że nie zważając na problemy w relacjach dwustronnych, wciąż gotów jest do spotkania z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Ukraińcy uważają, że mogłoby do niego dojść 9 października w Kiszyniowie, w Mołdawii, przy okazji szczytu Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

_ _Tymczasem, jak zasugerował we wtorek w Charkowie (wschodnia Ukraina) minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, rozmowy między Miedwiediewem a Juszczenką nie są możliwe ani obecnie, ani w najbliższej przyszłości.

_ - Jeśli czytaliście list otwarty (Miedwiediewa do Juszczenki), to powinniście jako tako rozumieć sytuację _ - oświadczył Ławrow, pytany o datę ewentualnego spotkania szefów państw.

List otwarty do Juszczenki Miedwiediew wystosował w sierpniu, za pośrednictwem internetu. Rosyjski prezydent oskarżył w nim przywódcę Ukrainy o zepsucie stosunków dwustronnych i ogłosił, że Rosja nie wyśle do sąsiedniego kraju swojego ambasadora, dopóki nie zmieni się tam kierownictwo.

_ - Dla Dmitrija Miedwiediewa Wiktor Juszczenko nie jest już prezydentem _ - skomentowała wówczas to wystąpienie prasa.
* Juszczenko oskarża Tymoszenko o sprzyjanie Rosji
* BŚ zainwestuje na Ukrainie. Warunek: podwyżki cen energii
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz