Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jutro koniec spisu powszechnego przez internet

0
Podziel się:

Do dziś przez internet spisało się 4,1 miliona Polaków.

Jutro koniec spisu powszechnego przez internet
(maebmij/CC/Flickr)

Od piątku do końca miesiąca wywiady będą prowadzić tylko rachmistrzowie spisowi, odwiedzając Polaków w ich mieszkaniach oraz ankieterzy przez telefon - poinformował w środę GUS.

Spis powszechny rozpoczął się 1 kwietnia. Jest podzielony na kilka etapów - od 1 kwietnia do 16 czerwca trwa tzw. samospis internetowy, od 8 kwietnia do 30 czerwca telefonicznie spis prowadzą ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady prowadzą rachmistrzowie spisowi, wyposażeni w specjalne elektronicznej terminale.

GUS zachęca wszystkich, którzy nie skorzystali jeszcze z samospisu, by zalogowali się na strony www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl i wypełniali formularze spisowe. Ci, którzy nie mają dostępu do internetu, mogą spisać się w ten sposób przy stanowiskach w utworzonych gminnych biurach spisowych (urząd miasta/gminy/dzielnicy).

Urząd podał też, że do dziś przez internet spisało się ok. 4,1 mln Polaków. _ Pozostało nam do spisania 1,6 mln osób. Do tych, którzy nie spiszą się do czwartku przez internet, dotrą rachmistrzowie spisowi i ankieterzy telefoniczni _ - powiedział rzecznik GUS Artur Satora. Dodał, że za odmówienie rachmistrzowi lub ankieterowi spisu grozi kara do 5 tys. zł.

Podkreślił, że ankieterzy i rachmistrzowie do końca spisu nie dotrą do wszystkich Polaków, którzy nie spisali się przez internet. _ Jeśli dane określonej osoby, które znajdują się w rejestrach administracyjnych są wystarczające, jest to niepotrzebne. - W takich sytuacjach do takiego respondenta nie mamy po co przychodzić _ - zaznaczył.

GUS, aby dbać o kompletność spisu, stosuje technologię GIS (Geographic Information System). Zarówno dyspozytorzy w województwach, jak i rachmistrzowie w gminach dysponują cyfrowymi mapami na komputerach, jak i na ekranach terminali. To zdjęcia satelitarne bądź lotnicze z naniesionymi na nie adresami. Dzięki temu rachmistrz wie, które budynki musi odwiedzić. Po kliknięciu na dany budynek na ekranach wyświetlają się adresy mieszkań oraz nazwiska mieszkańców. Dane w momencie wprowadzania ich do terminalu są szyfrowane i przesyłane radiowo do centralnej bazy danych.

Do tej bazy danych trafiają także wypełnione przez Polaków formularze internetowe. Informację o nich otrzymują także rachmistrzowie, bo w takiej sytuacji rachmistrz do nas nie zapuka ani nie zadzwoni.

Aby skorzystać ze spisu za pomocą internetu, trzeba wejść na stronę internetową: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl . Następnie należy wybrać zakładkę formularz elektroniczny, podać PESEL oraz NIP, a jeśli nie posiadamy NIP-u, to miejsce urodzenia i nazwisko panieńskie matki. Dzięki temu otrzymamy login, hasło i możemy zalogować się do systemu oraz wypełnić formularz. Jeśli ktoś zapomni hasła, musi skontaktować się z call center pod numerem 0 800 800 800.

Spis prowadzony jest równocześnie jako badanie pełne i badanie reprezentacyjne, na dwóch rodzajach formularzy. Badanie pełne składa się z krótszej listy i zawiera 16 pytań. 20 proc. Polaków zostało wylosowanych do badań reprezentacyjnych, bardzo obszernych. W tej wersji może być zawartych średnio 60 pytań - w tym 16 ze spisu pełnego.

W ramach spisu zbierane są dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną, a także migracje wewnętrzne i zagraniczne oraz charakterystykę etniczno-kulturową, ale też niepełnosprawność czy wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego, rodziny a także charakterystykę mieszkań, budynków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t96078.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/spis;powszechny;grozili;rachmistrzom,64,0,846144.html) Spis powszechny. Grozili rachmistrzom Na Słowacji zakończył się trwający od 21 maja spis powszechny. Wzbudził wiele kontrowersji, a z pracy przy nim, m.in. z powodu gróźb, zrezygnowało wielu rachmistrzów spisowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t85459.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/spis;powszechny;spisalo;sie;2;3;mln;osob,85,0,818517.html) Spis Powszechny: Spisało się 2,3 mln osób Statystycy GUS szacują, że w ten sposób spisze się kilkanaście procent Polaków - tak jak przeciętnie w innych krajach europejskich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t97414.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/juz;dwa;miliony;polakow;spisalo;sie;w;sieci,229,0,815589.html) Już dwa miliony Polaków spisało się w sieci W trakcie wypełniania formularzy jest 113 tys. osób w badaniu pełnym i 105 tys. - w badaniu reprezentacyjnym.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)