Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kaczyński: nie wezmę udziału w pielgrzymce do Smoleńska

0
Podziel się:

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powtórzył we wtorek, że 10 października nie
weźmie udziału w pielgrzymce do Smoleńska części rodzin ofiar katastrofy samolotu Tu-154. Dodał,
że tego dnia - jak co miesiąc - weźmie udział we mszy świętej.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powtórzył we wtorek, że 10 października nie weźmie udziału w pielgrzymce do Smoleńska części rodzin ofiar katastrofy samolotu Tu-154. Dodał, że tego dnia - jak co miesiąc - weźmie udział we mszy świętej.

Około 50 rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej chce udać się 10 października na pielgrzymkę do Smoleńska. Rodzinom ma towarzyszyć małżonka prezydenta Anna Komorowska.

"My mamy swój sposób obchodzenia tych miesięcznic (katastrofy smoleńskiej) i będę uczestniczył w tych wydarzeniach, które są związane z tym sposobem i które związane są także z chęcią dotarcia do prawdy o tej katastrofie, a nie z chęcią jej, tej prawdy ukrycia" - zaznaczył Kaczyński pytany podczas konferencji prasowej, czy weźmie udział w pielgrzymce do Smoleńska 10 października.

Jak podkreślił, jest także sprawa, która zniechęciłaby go "nawet gdyby nie było tych innych względów".

Dodał, że krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego "został zabrany wbrew tym, którzy go stawiali, którzy go bronili". "Można powiedzieć chyłkiem. To jest trochę niesmaczna sytuacja" - zaznaczył Kaczyński.

Pytany, jak w takim razie 10 października uczci pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej odpowiedział, że o godzinie 8.00 - jak co miesiąc - odbędzie się msza święta. "Rano jest msza, później będzie złożenie wieńców, później zawsze jesteśmy na Cmentarzu Powązkowskim" - mówił.

Poinformował również, że w niedzielę 10 października w Kołakach koło Zambrowa (woj. podlaskie) zostanie otwarta Izba Pamięci posła PiS Przemysława Gosiewskiego, który zginął w katastrofie.

"Też tam będę. Będę też na wieczornej mszy w katedrze. Będę uczestniczył w pochodzie" - zapowiedział Kaczyński.

O tym, że matka Przemysława Gosiewskiego, Jadwiga Gosiewska przygotowuje Izbę Pamięci Przemysława Gosiewskiego w Kołakach Kościelnych pisała w sierpniu Polska The Times. To tereny rodzinne Gosiewskiego.

Prezes PiS dodał, że rozważany jest jeszcze jeden punktu programu zaplanowanego na kolejną miesięcznicę katastrofy. "Ale już nie w niedzielę, tylko wcześniej. Ale zobaczymy jeszcze, jak to będzie" - zaznaczył.

Kaczyński pytany, ile rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej podziela jego niechęć do pielgrzymki do Smoleńska 10 października, powiedział: "Nie wiem, ile rodzin i to jest jakby sprawa mojej rodziny, a nie innych rodzin". "Jak ktoś chce jechać, może jechać" - dodał.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do klubu PiS, w sobotę, 9 października w Warszawie część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej i parlamentarzyści PiS mają uczestniczyć we wspólnym spotkaniu. W jego trakcie mógłby być przedstawiony dokument, o którym w poniedziałek mówił szef parlamentarnego zespołu ds. badania katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz. Chodzi o kalendarium dotyczące przygotowań lotu Tu-154M do Smoleńska 10 kwietnia.

Macierewicz nie chciał powiedzieć, kiedy dokładnie zostanie przedstawione kalendarium. Zaznaczył jednak, że będzie ono częścią raportu podsumowującego prace zespołu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej.(PAP)

sdd/ tgo/ par/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)