Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kaczyński: Premierze, to nieodpowiedzialne

0
Podziel się:

Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował list do premiera Donalda Tuska, w którym zaapelował o zmianę rozporządzenia MEN w sprawie nauczania historii.

Kaczyński: Premierze, to nieodpowiedzialne
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

**Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował list do premiera Donalda Tuska, w którym zaapelował o zmianę rozporządzenia MEN w sprawie nauczania historii. Według niego, rozporządzenie to zmniejszy nauczanie tego przedmiotu. Minister edukacji uważa, że wręcz przeciwnie.

_ - W chwilach rocznic historycznych, tak jak dziś 17 września, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, dostrzegamy silniej znaczenie edukacji historycznej w szkołach i odpowiedzialność władz publicznych za ochronę dziedzictwa narodowego _ - napisał prezes PiS w liście do szefa rządu.

Zdaniem Kaczyńskiego historia, podobnie jak nauczanie języka polskiego, nie jest zwykłym przedmiotem szkolnym. _ - Edukacja historyczna jest wyrazem szacunku dla przodków, tworzy poczucie obywatelskiej odpowiedzialności za wspólnotę narodową i stanowi niezbędny składnik kształcenia humanistycznego we współczesnym świecie _ - uważa lider PiS.

Jak podkreślił w liście do premiera, _ nikt odpowiedzialny za przyszłość narodu i poziom wykształcenia młodych pokoleń nie może zaakceptować redukcji nauczania historii w programach szkolnych _. - _ Decyzja podjęta przez resort edukacji za Pana zgodą jest szkodliwa i nie ma podstaw merytorycznych. Pozostaje w sprzeczności ze zobowiązaniami konstytucyjnymi państwa i ustawowymi zadaniami systemu oświaty _ - napisał prezes PiS.

Jego zdaniem _ oznacza ona w praktyce, że nauczanie historii w szkole będzie kończyć się w pierwszej klasie liceum, w drugiej i trzeciej będzie realizowane jedynie w luźnych i niezobowiązujących formach _. Kaczyński zaznaczył w liście, że nowa podstawa programowa w sferze nauczania historii _ spotkała się z protestami wielu historyków, nauczycieli i wychowawców _.

_ - Naprawa tego błędu nie wymaga uchwalenie ustawy i może być przeprowadzona w formie aktu wykonawczego. Wymaga dobrej woli i poczucia odpowiedzialności z Pana strony. Dlatego też apeluję do Pana o zmianę rozporządzenia i przywrócenie nauczania historii w pełnym zakresie _ - zwrócił się w liście do premiera prezes PiS.

Minister edukacji Katarzyna Hall skomentowała list prezesa PiS na swoim blogu. _ - Prezes Kaczyński ostatnio bardzo zainteresował się edukacją, ale niestety idea uczenia się przez całe życie jest mu obca, bo zamiast samemu sięgnąć do materiałów, słucha podszeptów niedoinformowanych doradców. Pani Prezesie, informuję Pana, że obecni absolwenci szkół nie znają prawie historii!!! Są uczeni według podstawy programowej obowiązującej od 12 lat bez zmian, owocującej rażącą nieznajomością szczególnie najnowszej historii Polski _ - napisała Hall.

Podkreśliła, że dopiero nowa podstawa programowa, która zacznie wchodzić do liceów, techników i także szkół zasadniczych, od 2012 roku, przywraca godne miejsce nauczania wiedzy historycznej. _ - Czy Pan jest temu przeciwny? Tak mam rozumieć Pana list do Premiera? Czy to tylko przedwyborcze zagranie pod publiczkę obnażające nieznajomość zmian w edukacji wprowadzanych przez obecny rząd _ - pytała Kaczyńskiego minister edukacji.

_ - Efektem uczenia historii +po staremu+, którego Pan broni jest odwracanie się uczniów od tego przedmiotu w sposób wręcz lawinowy. Liczba zdających maturę z historii wyniosła w tym roku zaledwie 26 tysięcy. To aż 41 tysięcy mniej niż 6 lat temu!!! Czy tego trendu warto bronić? Polecam głęboką refleksję _ - napisała Hall.

Zapewniła, że dzięki wprowadzanym zmianom od 2015 roku podwoi się liczba maturzystów zdających historię. _ Zmiany te spowodują, że ci uczniowie, którzy wybiorą rozszerzoną historię, będą mieli znacznie większą niż obecnie dawkę tego przedmiotu oraz realizować będą obowiązkowo przedmiot uzupełniający przyroda, na którym będą mieli okazję rozwijać jeszcze swój kontakt z interesującymi zagadnieniami z nauk przyrodniczych _ - zaznaczyła.

Według minister edukacji dzięki zmianom historię będą mogli wreszcie poznać - i się nią zainteresować - również uczniowie szkół zawodowych i techników, oraz ci uczniowie liceów, którzy wybierają profile klas nieuwzględniające rozszerzonej nauki historii. _ Pan, jako premier tego nie zrobił. Pytam: dlaczego? Czy polscy uczniowie według Pana nie zasługują na poznanie najnowszej historii? _ - takimi słowami Hall zakończyła swój wpis.

System nauczania historii:

O zmianach w szkołach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/82154_s.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nauczyciele;beda;miec;wiecej;obowiazkow,251,0,902907.html) Nauczyciele będą mieć więcej obowiązków Od tego roku nauczyciele będą musieli poświęcać więcej czasu na indywidualną pracę z dzieckiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/113020_s.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowy;egzamin;gimnazjalny;bedzie;trudniej,219,0,902619.html) Nowy egzamin gimnazjalny. Będzie trudniej? Nieco zmieniona formuła i inny sposób prezentowania wyników - od tego roku gimnazjaliści bedą pisali nowy egzamin gimnazjalny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/131974_s.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/napieralski;chce;e-rewolucji;w;szkolach,100,0,901732.html) MD kontra SLD. "Idzie Grześ przez wieś" Szef SLD Grzegorz Napieralski przedstawił program Sojuszu, zakładający upowszechnienie komputerów w polskich szkołach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)