Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kaczyński: szczyt klimatyczny w Warszawie 11 listopada to prowokacja

0
Podziel się:

Jarosław Kaczyński uważa, że zorganizowanie szczytu klimatycznego ONZ w
Warszawie 11 listopada, w Święto Niepodległości, to "oczywista prowokacja". Ktoś chce doprowadzić
do awantury, odpowiedzialność za ewentualne rozruchy poniesie premier i szef MSW - przekonywał
prezes PiS.

Jarosław Kaczyński uważa, że zorganizowanie szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie 11 listopada, w Święto Niepodległości, to "oczywista prowokacja". Ktoś chce doprowadzić do awantury, odpowiedzialność za ewentualne rozruchy poniesie premier i szef MSW - przekonywał prezes PiS.

"To jest oczywista prowokacja. Wiadomo, że na takie szczyty przyjeżdżają alterglobaliści i że to są to elementy awanturnicze. Niewątpliwie chodzi o to, żeby wywołać awanturę, bo przecież nie ma żadnego przymusu, żeby to było akurat 11 listopada" - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej w piątek. Według niego "ktoś chce doprowadzić do wielkiej awantury".

Zdaniem Kaczyńskiego "stuprocentową odpowiedzialność za trzymanie w ryzach, oddzielenie od polskich patriotów, którzy będą chcieli demonstrować, tych awanturniczych elementów bierze na siebie władza". "Jeżeli cokolwiek się stanie, to jest to osobista odpowiedzialność premiera, ministra spraw wewnętrznych i to odpowiedzialność nie tylko w sensie politycznym, ale być może nawet karnym" - zaznaczył lider PiS.

Jak dodał, "doświadczenie z wielu miejsc na świecie pokazuje, że tego rodzaju elementy wywołują awantury i jeżeli nie przeprowadzi się odpowiedniej, bardzo zdecydowanej akcji, to może dojść do bardzo niedobrych wydarzeń".

Prezes PiS był też pytany o plany jego partii zorganizowania własnych obchodów Święta Niepodległości. "Chcemy rzeczywiście zorganizować obchody, ale ponieważ mamy swój program, swoje spojrzenie na polską historię, to - nie odmawiając oczywiście innym patriotyzmu - mamy prawo uczynić to sami czy też z tymi, z którymi chcemy być razem, a jest takich bardzo wielu. Mamy nadzieję, że to się uda" - powiedział Kaczyński.

Jednocześnie zapewnił, że PiS "nie chce niczego dzielić". "Natomiast są różne koncepcje tego, co należy w Polsce zrobić, by Polska była silnym, demokratycznym, suwerennym państwem zapewniającym swoim obywatelom równość praw i pomyślną przyszłość, i te różnice też jakoś muszą być brane pod uwagę" - dodał.

Lider PiS był też pytany, do którego z protestów zapowiadanych na jesień w Warszawie przyłączy się PiS, do tego zapowiadanego przez NSZZ "Solidarność", czy też przez środowiska związane z Radiem Maryja. "28 września w pierwszą rocznicę marszu z zeszłego roku, odbędzie się, mam nadzieję, wielki marsz i będziemy jego współorganizatorami" - odparł.

Jak mówił, będzie to demonstracja za Polskę rzeczywiście demokratyczną, wolną, niepodległą, podmiotową, uznającą równość wszystkich obywateli.

Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP-19 odbędzie się w Polsce, w dniach 11-22 listopada 2013. Celem spotkania jest wypracowanie nowych postanowień na rzecz ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych na świecie. Jak napisano na stronie Ministerstwa Środowiska, główną siedzibą konferencji COP19 będzie Stadion Narodowy. Część wydarzeń odbędzie się także w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich Narodów Zjednoczonych. (PAP)

mzk/ mkr/ eaw/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)