Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kaczyński:samorząd musi stworzyć nowy motor rozwoju

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o spotkaniu z mieszkańcami Dębicy oraz wypowiedź nt. uchwały rosyjskiej Dumy
#

# dochodzi informacja o spotkaniu z mieszkańcami Dębicy oraz wypowiedź nt. uchwały rosyjskiej Dumy #

27.11. Dębica (PAP) - Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział w sobotę podczas wizyty na Podkarpaciu, że głównym zadaniem samorządu jest "stworzenie nowego motoru rozwoju gminy, motoru, który da miejsca pracy, przyśpieszy tempo wzrostu i będzie rozwiązywał inne problemy".

Dodał, że w kraju potrzeba uruchomienia takiego mechanizmu, który dawałby efekt: "wyżej, szybciej, mocniej" i to samorząd musi się koncentrować na tworzeniu odpowiednich propozycji. "Mocniej się rozwijać to oznacza podnosić jakość życia, wzrost gospodarczy jest ważny, ale i konieczne jest podnoszenie jakości życia w innych dziedzinach. Wyżej to znaczy wszystko, co wiąże się z kulturą, życiem społecznym i z poczuciem, że jesteśmy razem" - wyjaśnił.

Prezes PiS przypomniał, że program wyborczy jego partii zakłada m.in. że każda gmina powinna odwoływać się do specyfiki swojego regionu. Jako przykład podał Nową Sarzyną, gdzie uprawia się wikliniarstwo.

"Każda gmina powinna znaleźć swoją specyfikę i zainwestować w tę dziedzinę" - dodał. Kolejnym ważnym punktem programu PiS jest - według Kaczyńskiego - zwiększenie elastyczności w wydawaniu pieniędzy zapisanych w budżecie samorządu.

"Każda gmina ma budżet, ale pieniądze te są mocno podzielone na cele i bardzo trudno je przesuwać, w naszej propozycji dajemy władzom większą elastyczność w tym zakresie. Więcej władzy, ale też więcej odpowiedzialności" - mówił prezes PiS.

Zdaniem Kaczyńskiego, samorządy powinny pozyskiwać pieniądze z kilku źródeł. Jednym z nich jest emisja papierów wartościowych i uregulowanie kwestii własności nieruchomości, które, jeśli się okaże, że należą do gminy, można wynająć lub sprzedać.

Z kolei podczas wieczornego spotkania w Dębicy lider PiS zwrócił uwagę, że Polska potrzebuje zrównoważonego rozwoju. "Chodzi o to, aby w Polsce środki dzielono sprawiedliwie, a sprawiedliwie to w tym wypadku nie oznacza równo. Sprawiedliwie oznacza, że więcej dostaną w tej chwili, ci którzy mają mniej" - mówił w Dębicy.

Zauważył także, że jego ugrupowanie ma plan budowy mediów lokalnych. Według niego, "obecnie są one za biedne, żeby zachować niezależność" . "Częścią naszego planu jest stworzenie funduszu, które będzie te media wspierał" - dodał. Środki na fundusz wspierania mediów lokalnych pochodziłby z opodatkowania wielkich wydawców opodatkowując wielkich wydawców. "Zrobić tak jak zrobiono wspierając polski film" - mówił.

Podkreślił, że "nie ma dobrej władzy bez kontroli".

Na Podkarpaciu Kaczyński poparł kandydatów PiS w wyborach na burmistrzów: Nowej Sarzyny - Jerzego Paula, Leżajska - Marka Śliża i Dębicy - Pawła Wolickiego.

Podczas wizyty Jarosław Kaczyński odniósł się także do piątkowej uchwały rosyjskiej Dumy na temat zbrodni katyńskiej. "Przede wszystkim potrzebne są przeprosiny i przyznanie, że to było ludobójstwo. Jeżeli żyją jeszcze jacyś sprawcy tej zbrodni, to powinien być wszczęty odpowiedni proces karny" - powiedział Kaczyński cytowany przez portal TVN24.

Szef PiS dodał, że "powinny być wypłacone odszkodowania przede wszystkim rodzinom ofiar". "Ale można mówić także o odszkodowaniach także dla państwa polskiego. To jest kwestia do dyskusji, ale taki problem istnieje" - mówił.

"Rosja musi stać się normalnym państwem, którego dotyczą wszystkie te zobowiązania, które dotyczą także innych państw, w wymiarach odnoszących się też do ich wyjątkowo ponurej, tragicznej historii" - powiedział Kaczyński. Według niego MSZ powinno stawiać kwestię odszkodowań na spotkaniach z Rosjanami; podobnie prezydent Bronisław Komorowski podczas wizyty w Polsce prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

W piątek izba niższa rosyjskiego parlamentu przyjęła uchwałę w sprawie zbrodni katyńskiej. Mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku uznano w niej za zbrodnię reżimu stalinowskiego. W dokumencie tym Duma potępiła "reżim, który gardził prawami i życiem ludzi", jak również wyraziła "głębokie współczucie wszystkim ofiarom nieuzasadnionych represji, ich rodzinom i bliskim". (PAP)

huk/ kyc/ mja/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)