Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalemba: większość rozstrzygnięć w sprawie WPR jest korzystna dla Polski

0
Podziel się:

Decyzje, jakie zapadły na czerwcowym szczycie w KE w sprawie Wspólnej
Polityki Rolnej na lata 2024-2020 są korzystniejsze dla Polski niż było to wcześniej - uważa
minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Decyzje, jakie zapadły na czerwcowym szczycie w KE w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2024-2020 są korzystniejsze dla Polski niż było to wcześniej - uważa minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Jak zauważył Kalemba podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, Polska jest największym beneficjentem unijnych środków na rolnictwo na lata 2014-2020. Jeżeli chodzi o płatności bezpośrednie, Polska ma szósty co do wielkości budżet, zaś na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (II filar) - ma najwięcej ze wszystkich krajów UE.

Mimo, że wcześniej proponowano, by system naliczenia dopłat bezpośrednich SAPS obowiązywał tylko do 2017 roku, udało się Polsce przedłużyć jego funkcjonowanie do 2020 r. - podkreślił Kalemba.

Dodał, że jeżeli zsumuje środki z I i II filara, Polska jest na piątym miejscu spośród wszystkich krajów UE po Francji, Niemczech. Włochach i Hiszpanii.

Zdaniem ministra, niezwykle ważna jest też polityka spójności, bowiem znaczna część środków z tej polityki przeznaczone zostanie na rozwój obszarów wiejskich. Pieniądze mają być m.in. przeznaczone na infrastrukturę wsi, wodociągi, kanalizację, gospodarkę odpadami, melioracje czy internet szerokopasmowy.

Wyjaśnił, że będzie możliwość przesunięcia 25 proc. środków z II filara na I filar, tak by zwiększyć dopłaty bezpośrednie. W 2014 r. rolnicy dostaną więc zamiast 215-216 euro na hektar, ok. 240 euro na hektar, co stanowi ponad ok. 95 proc. średniej dopłaty unijnej. "Czyli cel zbliżenia się do średniej unijnej generalnie realizujemy" - powiedział minister.

Dodał, że jednocześnie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (II filar) zostanie zasilony przez budżet krajowy.

Kalemba podkreślił, że nowy PROW przewiduje także uproszenie dopłat dla małych gospodarstw rolnych, nie będą one podlegały kontroli. Dotyczy to gospodarstw, których roczny dochód jest poniżej 1250 euro, w warunkach Polski dotyczy to większości gospodarstw rolnych.

KE przewiduje, że 30 proc. wydatków na PROW trafi na działania związane z ochroną środowiska i klimatem. Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa, Polska uzyskała zgodę, by z tej puli płacone były dopłaty do trudnych warunków gospodarowania (tzw. ONW) jak i dopłaty związane z programem Natura 2000.

Wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk poinformowała, że obecnie resort przygotowuje projekt polskiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zakończono już pierwszy etap konsultacji, został przygotowany całościowy dokument, który ponownie będzie dyskutowany. Dodała, że większość środków ma być przeznaczona na utrzymanie konkurencyjności polskiego rolnictwa.

Ministerstwo zamierza wprowadzić do PROW dwa nowe działania. Ma to być program pozwalający na wsparcie restrukturyzacji małych gospodarstw, tak by mogły się one utrzymać na rynku z produkcji rolnej. Dotyczy to zwłaszcza regionów południowo-wschodniej Polski. Drugim działaniem będzie współfinansowanie budowy dróg lokalnych. Na ten cel ma być przeznaczone 1 mld euro.

Kalemba wyjaśnił, że w projekcie PROW na 2014-2020 na razie nie znalazło się działanie "zarządzanie ryzykiem". Z tego działania można m.in. dopłacać do ubezpieczeń rolnych.

Polska na dopłaty bezpośrednie (I filar) na lata 2014-2020 otrzyma 18,8 mld euro i na rozwój obszarów wiejskich (II filar) - 9,8 mld euro, a w cenach bieżących ponad 11 mld euro. (PAP)

awy/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)