Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Akt oskarżenia ws. nadużyć w fabryce Wagon SA w Ostrowie Wlkp.

0
Podziel się:

Do Sądu Okręgowego w Kaliszu (Wielkopolskie)
trafił we wtorek akt oskarżenia ws. nadużyć i wyrządzenia szkody
wielkich rozmiarów w byłej fabryce Wagon SA w Ostrowie Wlkp.

Do Sądu Okręgowego w Kaliszu (Wielkopolskie) trafił we wtorek akt oskarżenia ws. nadużyć i wyrządzenia szkody wielkich rozmiarów w byłej fabryce Wagon SA w Ostrowie Wlkp.

W wyniku trwającego sześć lat śledztwa oskarżono dziewięć osób. Grozi im do dziesięciu lat więzienia. Wśród oskarżonych są b. właściciele i zarządcy spółki. Zarzucono im wyprowadzenie z majątku tej firmy w latach 2001-2002 kwoty 20,5 mln zł.

Głównymi oskarżonymi są trzej Słowacy i Szwajcar. Oprócz członków zarządu, oskarżono także członków rady nadzorczej, w tym jej przewodniczącego.

Według rzecznika Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Janusza Walczaka, wszyscy oskarżeni, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nie zadbali o finansowe interesy spółki i zawarli nieuzasadnione ekonomicznie i niekorzystne finansowo trzy umowy ze spółką mającą siedzibę w Szwajcarii. Przyniosło to szkodę w mieniu Wagonu w wysokości 11 mln zł.

W śledztwie zbadano też skutki finansowe umowy Wagonu SA zawartej m.in. z jednym ze szwajcarskich holdingów oraz prawidłowość sprzedaży przez Słowaków w 2002 r. wartych 9,5 mln zł akcji ZNTK Paterek. Prokuratura twierdzi, że przed sprzedażą nie dokonano wyceny tych akcji.

Na ławie oskarżonych zasiądą także dwie obywatelki Słowacji, którym zarzucono wypłatę w 2003 r. z kont bankowych swoich mężów łącznie 240 tys. zł. Kobiety chciały w ten sposób udaremnić wykonanie postanowienia prokuratury o zabezpieczeniu majątkowym osób, którym postawiono wówczas zarzuty - powiedział Walczak.

Śledztwo w sprawie Wagonu trwało tak długo m.in. z powodu nie stawiania się do sierpnia 2006 r. na przesłuchania podejrzanych Słowaków i Szwajcara. Jeden ze Słowaków i Szwajcar przyjechali do prokuratury dopiero po otrzymaniu listów żelaznych, które na ich wniosek wydał Sąd Okręgowy w Kaliszu.

Prokuraturze udało się wprawdzie zatrzymać Słowaków w lutym 2003 r., ale sąd postanowił wypuścić ich wtedy na wolność po wpłaceniu 4,4 mln zł kaucji. Oddano im także paszporty.

W maju 2005 r. Wagon kupiła jedna ze spółek w Rudzie Śląskiej.(PAP)

zak/ wkr/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)