Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz chce, by TK zbadał całe nowe prawo lustracyjne

0
Podziel się:

O zbadanie całej nowej ustawy lustracyjnej -
zarówno w części z października zeszłego roku, jak i prezydenckiej
nowelizacji - wniósł w środę przed Trybunałem Konstytucyjnym,
występujący w imieniu grupy posłów, Ryszard Kalisz (SLD).

O zbadanie całej nowej ustawy lustracyjnej - zarówno w części z października zeszłego roku, jak i prezydenckiej nowelizacji - wniósł w środę przed Trybunałem Konstytucyjnym, występujący w imieniu grupy posłów, Ryszard Kalisz (SLD).

Kalisz przyznał, że po wejściu w życie nowelizacji ustawy lustracyjnej z października zeszłego roku - co stało się w środę o północy - część wniosków SLD stała się nieaktualna, m.in. co do zaświadczeń IPN i cywilnego trybu sądowego w lustracji.

Zarazem jednak - podkreślił - TK może już rozpoznać całość nowego prawa lustracyjnego. Kalisz argumentował, że prezydencka nowela, która właśnie weszła w życie, w rzeczywistości wprowadza już nowe zasady; większość z nich wejdzie jednak w życie dopiero 15 marca, gdy miałaby zacząć obowiązywać ustawa z października ub.r. Dlatego, jego zdaniem, TK może zbadać całość przepisów o lustracji.

W myśl nowego prawa osoba oczyszczona wcześniej przez Sąd Lustracyjny może być uznana za "kłamcę lustracyjnego" - mówił w środę przed Trybunałem Konstytucyjnym poseł Ryszard Kalisz (SLD).

Zwrócił on uwagę, że od 15 marca także osoby oczyszczone już przez sąd muszą składać nowe oświadczenia lustracyjne. "Takie osoby będą w bardzo kłopotliwej sytuacji: co wpisać, bo sąd je oczyścił, ale w trakcie procesu ujawniono, że były zarejestrowane jako agenci" - dodał. Według niego, "państwo zakłada pułapkę, bo taka osoba może być uznana za +kłamcę lustracyjnego+".

Kalisz pytał, czy państwo prawa może nie respektować prawomocnych i ostatecznych wyroków sądów.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)