Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Młodzi artyści z wielu krajów chcą wystąpić na "Scholi Cantorum"

0
Podziel się:

Młodzi artyści z Konga, Kanady, Irlandii, Hiszpanii i Słowenii interesują się
Festiwalem Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum", który od 31 lat odbywa się w zimowe ferie w
Kaliszu.

Młodzi artyści z Konga, Kanady, Irlandii, Hiszpanii i Słowenii interesują się Festiwalem Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum", który od 31 lat odbywa się w zimowe ferie w Kaliszu.

"Ciemnoskórzy śpiewacy z Demokratycznej Republiki Kongo zaproponowali swój przyjazd na +Scholę+. O festiwalu dowiedzieli się internetu i już przysłali swoje zgłoszenie. Zespół prowadzi tam profesor szkoły muzycznej Samu Lukumu i wykonuje muzykę europejską" - poinformowała PAP dyrektor festiwalu Grażyna Dziedziak.

Samu Lukumu prowadzi chór złożony z muzyków w wieku od 12 do 40 lat. "Ich występ w Kaliszu byłby z pewnością wielkim wydarzeniem, bo dotychczas nie gościliśmy afrykańskich śpiewaków" - mówi Dziedziak.

Występem zainteresowana jest także Słowenia. Tamtejsza organizacja "Humanitarna" na bieżąco śledzi wydarzenia kaliskiego festiwalu i zaprasza do siebie laureatów najwyższych nagród. Ostatnio w tym kraju gościł kaliski zespół "Semibrevis", a wcześniej nad Adriatykiem koncertowały zespoły z Międzyrzecza, Nowego Sącza i Tarnowa.

  1. edycja "Scholi rozpocznie się 25 stycznia 2010 r. Festiwal zdominują zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne. Lista zakwalifikowanych zespołów została już zamknięta. Wiadomo, że w styczniu przyjedzie 30 zespołów, dla których "Schola" jest najważniejszym polskim festiwalem. "Ciekawostką jest to, że pojawią się zespoły, które wystąpią w dwóch kategoriach, a to oznacza, że w przygotowania do festiwalu bardzo się zaangażowały" - mówi Dziedziak.

Na kaliski festiwal przyjeżdża zwykle kilkuset uczniów z wielu województw, grających i śpiewających w zespołach instrumentalnych, wokalnych, kameralnych i wokalno-instrumentalnych. Jury przyznaje Puchar Ministra Edukacji Narodowej oraz złote, srebrne i brązowe "Harfy Eola" - statuetki przedstawiające harfę, której struny porusza wiatr.

W 31. dotychczasowych edycjach festiwalu wzięło udział ponad tysiąc zespołów i około 20 tysięcy młodych artystów. Prezentowany w Kaliszu dorobek artystyczny pozwala najlepszym zespołom na występy z zespołami profesjonalnymi.

Najlepsi uczestnicy festiwalu otrzymują prawo uczestnictwa w prestiżowych imprezach: Międzynarodowym Festiwalu Muzykującej Młodzieży "Bydgoskie Impresje Muzyczne", Turnieju Chórów "Legnica Cantat" i koncercie promocyjnym w ramach Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie.

Według obserwatorów, kaliski festiwal stwarza jego uczestnikom "profesjonalne warunki oraz przyjazną atmosferę". Młodzi muzycy i śpiewacy oraz tancerze ubrani w stroje z dawnych epok, prezentują tutaj polskie i europejskie utwory mistrzów średniowiecza, renesansu i późnego baroku.

Schola ma charakter czysto amatorski - nie mogą występować na niej uczniowie szkół muzycznych. To jedyna w kraju tego typu impreza konkursowa dla uczniów, organizowana w czasie ferii zimowych. Jej uczestnicy występują przed publicznością Kalisza i innych miejscowości południowej Wielkopolski, zwiedzają wystawy, muzea i bawią się na dyskotekach.

Jury ocenia u młodych artystów przede wszystkim zgodność prezentowanej przez nich muzyki i tańca oraz stroju z daną epoką, dobór i opracowanie repertuaru, intonację, ogólny wyraz artystyczny i interpretację stylów muzyki dawnej.

Występom młodych artystów towarzyszą wystawy plastyczne i dawnych instrumentów muzycznych. Odbywają się też warsztaty plastyczne i koncerty specjalne.

Schola odbywa się dzięki mecenatowi m.in. ministerstwa edukacji narodowej oraz ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.(PAP)

zak/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)