Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Ponad 300 młodych artystów na festiwalu muzyki dawnej

0
Podziel się:

Koncertem ubiegłorocznych laureatów rozpoczął się we wtorek w Kaliszu 34.
Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum". Przyjechało ponad trzystu
wykonawców grających, śpiewających i tańczących w 32 zespołach.

Koncertem ubiegłorocznych laureatów rozpoczął się we wtorek w Kaliszu 34. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum". Przyjechało ponad trzystu wykonawców grających, śpiewających i tańczących w 32 zespołach.

W bazylice pw. św. Józefa wystąpiły wieczorem zespoły "Aulos" z Białegostoku, "Allegro" z Zabrza, "Capella all'Antico" z Zamościa i "Antiquo More" z Międzyrzecza. Wcześniej otwarto wystawę plastyczną oraz dawnych instrumentów muzycznych. Rozpoczęły się także warsztaty muzyczne pt. "Rola i znaczenie gestu w sztukach scenicznych okresu Baroku", które poprowadziła Romana Agnel. Rozpoczęły się także pierwsze przesłuchania zespołów.

Młodzi artyści w wieku do 21 lat rywalizują w pięciu kategoriach: chórów, zespołów wokalnych, instrumentalnych, wokalno-instrumentalnych oraz zespołów prezentujących muzykę w powiązaniu z innymi sztukami. Po raz pierwszy wprowadzono kategorię dla zespołów, których członkowie przekroczyli 21 lat.

"W tej nowej kategorii jury będzie bardziej wymagające, ponieważ wystąpią w niej głównie studenci uczelni muzycznych, czyli niemal profesjonaliści" - poinformowała PAP dyrektor festiwalu Grażyna Dziedziak.

Festiwal potrwa do piątku. Kolejne dni wypełnią przesłuchania oraz koncerty specjalne. Młodzi artyści zagrają także na Zamku Czartoryskich, w Ostrzeszowie, Krotoszynie i Gizałkach.

Uczestnicy "Scholi" grają na kopiach dawnych instrumentów, występują w historycznych strojach. Wykonawcy muszą znać "żelazny" scholowy repertuar: "Gaude Mater Polonia", "Błogosławiony Człowiek" Wacława z Szamotuł, przebój muzyki dawnej "Tourdion" oraz dwa utwory z Tabulatury Jana z Lublina - "Rex" i "Hajducki".

Jury przyznaje Puchar Ministra Edukacji Narodowej oraz złote, srebrne i brązowe "Harfy Eola" - statuetki przedstawiające harfę, której struny porusza wiatr. W nowej kategorii nagrodą główną będzie "Bursztynowa Harfa".

"Schola Cantorum" jest jedyną w kraju tego typu imprezą konkursową dla uczniów, organizowaną w czasie ferii zimowych. Młodzi artyści mogą wtedy zwiedzać wystawy, muzea i bawić się na dyskotekach.

Jury ocenia u nich przede wszystkim zgodność prezentowanej muzyki i tańca oraz stroju z daną epoką, dobór i opracowanie repertuaru, intonację, ogólny wyraz artystyczny i interpretację stylów muzyki dawnej.

Dotychczas wystąpiło na festiwalu ponad tysiąc zespołów i około 20 tysięcy młodych artystów. Prezentowany w Kaliszu dorobek artystyczny pozwala najlepszym na występy z zespołami profesjonalnymi.

Patronat nad tegoroczną "Scholą" objęli ministrowie edukacji narodowej oraz kultury i dziedzictwa narodowego. Ogłoszenie wyników konkursu i koncert galowy odbędą się w piątek w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego.(PAP)

zak/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)