Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kamiński chce zmian w pionie śledczym IPN

0
Podziel się:

Kamiński chce mieć wpływ na działalność pionu śledczego IPN

Kamiński chce zmian w pionie śledczym IPN
(ipn.gov.pl)

Prezes IPN Łukasz Kamiński chce mieć wpływ na działalność pionu śledczego IPN, ścigającego zbrodnie komunistyczne i hitlerowskie. Podkreśla zarazem, że jest _ zdecydowanym zwolennikiem _ pozostawienia pionu w strukturze IPN.

Kamiński przypomniał, że startując w ubiegłym roku w konkursie na prezesa, zapowiadał zmiany w pionie śledczym, m.in. mówił o dostosowaniu jego obsady kadrowej do sytuacji, w której stopniowo będzie malała liczba śledztw.

Ujawnił, że Kancelaria Prezydenta RP zaprosiła IPN na rozmowy, a następnie do przedstawienia _ wizji zmian _ ustawy o IPN. - _ Pod koniec listopada ubiegłego roku IPN złożył wstępne propozycje nowelizacji. Przypominam, że IPN nie ma inicjatywy ustawodawczej _ - powiedział Kamiński. Dodał, że stanowisko to było uzgodnione z Radą IPN.

Według Kamińskiego dostosowanie pionu śledczego do nowej sytuacji będzie wymagało ustawowego wyposażenia prezesa IPN w prawo wnioskowania, w porozumieniu z szefem pionu, do Prokuratora Generalnego o przenoszenie prokuratorów tego pionu albo do pionu lustracyjnego IPN, albo do prokuratury powszechnej (z której różnych jednostek przychodzili oni do IPN).

- _ Dziś to jest niemożliwe, a mamy potrzeby w pionie lustracyjnym, gdzie w niektórych oddziałach terenowych jest tylko jeden prokurator _ - powiedział Kamiński. Dodał, że _ nie będzie to jakiś gwałtowny proces _, a prokuratorzy przenoszeni do prokuratury powszechnej powinni mieć gwarancje nietracenia _ ścieżki awansu _, którą mieliby w prokuraturze powszechnej.

Drugim zamiarem projektu jest zwiększenie efektywności śledztw IPN przy zapewnieniu większej kontroli nad nimi. - _ Prezes nie może mieć prawa do żadnej decyzji w kwestiach procesowych, ale powinien mieć prawo do wiedzy o ustaleniach śledztw i planowanych czynnościach, czego dziś nie ma _ - mówi Kamiński. Zwraca uwagę, że dziś ma on takie same prawo do wglądu w akta śledztwa IPN, jak każdy inny obywatel.

Zakłada się też, aby prezes mógł wnosić do prokuratora IPN o przeprowadzenie określonych czynności śledztwa, w pewnym sensie reprezentując interes ofiar, gdy nie żyje już ani pokrzywdzony, ani jego spadkobiercy.

Kamiński przypomniał, że śledztwa IPN często mają charakter _ historyczny _, gdy nie żyją już ani sprawcy, ani pokrzywdzeni, a celem takiego postępowania jest ustalenie okoliczności danej zbrodni i ustalenie ofiar - co często jest przedmiotem krytyki prasowej. _ - Jest pomysł, aby prowadzenie takich śledztw było możliwe za zgodą szefa pionu, w porozumieniu z prezesem _ - dodał Kamiński. Podkreślił, że dziś nie ma wpływu na decyzje o prowadzeniu takich śledztw, a przecież prezes odpowiada za pion śledczy przed Radą IPN, która ma prawo formułowania kierunków działalności pionu.

Kolejnym zamiarem IPN jest, aby wyniki śledztw były bardziej transparentne niż dotychczas. Dziś, zgodnie z prawem, tak jak postępowania prokuratury powszechnej, są one objęte co do zasady tajemnicą śledztwa, a jawność jest od niej wyjątkiem. _ - Chcemy to odwrócić, tak aby w naszych śledztwach, to jawność była regułą, bo nie służą one tylko ściganiu sprawców, ale ustaleniu okoliczności zbrodni, często sprzed wielu lat _ - podkreślił Kamiński.

- _ Nie kalkuluję politycznie; to są bardzo racjonalne propozycje _ - tak Kamiński odpowiedział na pytanie, na czyją pomoc liczy w pracach nad tym projektem. Nie wykluczył, że swe propozycje przedstawią też _ inne ośrodki _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/119/m141687.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;o;kaminskim;po;owocach;ich;poznacie,154,0,848794.html) *PiS o Kamińskim: po owocach ich poznacie * Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyjaśnił, że jego partia poparła Łukasza Kamińskiego na szefa IPN, bo ma on "dobrą opinię". Według _ Gazety Wyborczej _ prokurator generalny Andrzej Seremet chce, przy okazji reformy polskiej prokuratury, zniesienia odrębności pionu śledczego IPN. _ Myślimy o reformie pionu _ - powiedział zaś PAP rzecznik Seremeta Mateusz Martyniuk. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin mówił niedawno, że pion powinien pozostać, _ choć dość radykalnie zredukowany _. PAP ustaliła, że 22 lutego Seremet ma się spotkać z prokuratorami IPN.

Latem 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski nie zaakceptował kandydata Seremeta, uzgodnionego pod koniec 2010 r. z p.o. prezesem IPN Franciszkiem Gryciukiem, na nowego szefa pionu śledczego - prok. Krzysztofa Matkowskiego. Na razie nie ma żadnej nowej kandydatury. Według mediów Seremet oceniał, że szef pionu Dariusz Gabrel (którego powołał w 2007 r. premier Jarosław Kaczyński)
źle kieruje pionem: miało chodzić o wszczynanie kontrowersyjnych dochodzeń, które wiele kosztują, a efektów nie ma, np. śledztwa w sprawie śmierci gen. Władysława Sikorskiego.

Liczący 106 prokuratorów pion śledczy IPN ściga zbrodnie komunistyczne popełnione do 1989 r. oraz zbrodnie nazistowskie. Po uznaniu w 2010 r. przez Sąd Najwyższy za przedawnione zbrodni komunistycznych zagrożonych karą do pięciu lat więzienia, przedawnieniu uległa karalność spraw będących przedmiotem 246 śledztw IPN. W pionie lustracyjnym jest 27 prokuratorów, którzy mają do sprawdzenia sto kilkadziesiąt tysięcy oświadczeń lustracyjnych. Prokuratorzy IPN zarabiali na koniec 2010 r. przeciętnie 12 tys. zł.

Więcej o IPN czytaj w Money.pl
Chcą zlikwidować IPN jeszcze w tym roku Wiceszef klubu SLD Leszek Aleksandrzak jest zdania, że ściganiem zbrodni powinna zająć się prokuratura, a badaniem najnowszej historii Polski - historycy.
"Nowy szef IPN traktuje teczki jak wyrocznię" Kalisz: Ocenia historię jako _ historię akt SB-ckich _. SLD domaga się likwidacji Instytutu.
PiS o Kamińskim: po owocach ich poznacie Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyjaśnił, że jego partia poparła Łukasza Kamińskiego na szefa IPN, bo ma on "dobrą opinię".
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)