Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kampania
25.11.2009 17:16

Kampania "Białej wstążki": narasta zjawisko przemocy wobec rodziców

Narasta zjawisko przemocy nastoletnich dzieci wobec rodziców - powiedział prezes Sądu Rejonowego w Kielcach Jan Klocek, w trakcie konferencji inaugurującej Kampanię "Białej Wstążki" przeciwko przemocy w rodzinie. W kampanii, obok instytucji opieki społecznej, uczestniczą policja, prokuratura i sądy. Zainaugurowano ją w środę w Kielcach po raz trzeci.

Podziel się
Dodaj komentarz

Narasta zjawisko przemocy nastoletnich dzieci wobec rodziców - powiedział prezes Sądu Rejonowego w Kielcach Jan Klocek, w trakcie konferencji inaugurującej Kampanię "Białej Wstążki" przeciwko przemocy w rodzinie. W kampanii, obok instytucji opieki społecznej, uczestniczą policja, prokuratura i sądy. Zainaugurowano ją w środę w Kielcach po raz trzeci.

Podczas konferencji rozpoczynającej kampanię prezes powiedział, że w tym roku w kieleckim sądzie było już kilka spraw, w których sprawcami przemocy w rodzinie były nastolatki. Natomiast w 2008 roku była tylko jedna taka sprawa, a w latach poprzednich nie było ich wcale.

Według sędziego statystyki są niepełne, gdyż pokrzywdzeni dorośli ze wstydu nie chcą ujawniać tego typu spraw. Ocenił, że kobiety są sprawcami przemocy w kilku procent spraw.

Agnieszka Mazur z Ośrodka Korekcyjno-Edukacyjnego dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach powiedziała PAP, że w Kielcach kobiety stanowią około 4 proc. sprawców przemocy, a ich ofiarami są najczęściej dzieci. Podobnie dzieje się to w całej Polsce. Natomiast terapeuci zauważają, że coraz więcej jest sprawców przemocy wśród nastoletnich dziewczyn. W związkach młodych ludzi mniej więcej połowę sprawców stanowią dziewczyny.

Tomasz Świtek, który pracuje ze sprawcami przemocy w Centrum Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach, powiedział, że mitem jest, iż mężczyzna jest sprawcą przemocy. Jego zdaniem stosowanie przemocy nie jest związane z płcią, ale z tym, że mamy przewagę - fizyczną, psychiczną, czy ekonomiczną - nad drugim człowiekiem.

Świtek podkreślił, że agresja to wybór. Zacytował typowe wypowiedzi sprawców przemocy: "Ona mnie wyprowadziła z równowagi", "On mnie denerwuje". Jego zdaniem sprawcy uwielbiają myśleć, że nie mają wyboru, że to ofiara zdecydowała o stosowaniu przez nich przemocy.

Zdaniem Grażyny Pisarczyk ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie dzięki kampanii zwiększa się świadomość społeczna. Mieszkańcy miasta wiedzą, gdzie szukać pomocy, jedna osoba przekazuje tę wiedzę drugiej. Większa jest też wrażliwość, dostrzegane są sygnały mówiące o przemocy. Według niej przemoc dotyczy w Kielcach ponad 800 rodzin.

Ośrodek Korekcyjno-Edukacyjny dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie prowadzi autorski program dla sprawców, który zakłada ponad 80 godzin zajęć indywidualnych i w grupie. Według Agnieszki Mazur pełen program przeszło już 36 osób. Większość sama zgłasza się na terapię, ale coraz częściej sprawcy są kierowani do ośrodka przez sądy. Rocznie z pomocy korzysta ok. 140 osób.

Kampania "Białej Wstążki" została stworzona przez mężczyzn i jest głównie do nich adresowana. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.

Kampania trwa od 25 listopada do 6 grudnia. W tym okresie organizatorzy kampanii zachęcają mężczyzn, aby zechcieli przyjąć i nosić białą wstążkę, manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy. Zwracają się też z prośbą do wszystkich znaczących osób, aby zechciały swoim autorytetem wesprzeć akcję. Kampania jest prowadzona w ponad 50 krajach na całym świecie.

Kielce były pierwszym miastem w Polsce, które dwa lata temu przyłączyło się do kampanii. W kampanii uczestniczą m.in. mistrzowie Polski - piłkarze ręczni Vive Targi Kielce, którzy w koszulkach z hasłami kampanii wystąpią w czwartek na rozgrzewce przed meczem ekstraklasy.(PAP)

agn/ itm/ mow/

Tagi: kampania, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz