Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kampania "Kidmobile" uczy dzieci bezpiecznego korzystania z telefonów

0
Podziel się:

Telefonu komórkowego używamy nie tylko do rozmów - robimy nim zdjęcia,
łączymy się z internetem; o tym, że wiąże się to z pewnymi zagrożeniami, przypomina kampania
"Kidmobile" zorganizowana przez Fundację Kidprotect.pl.

Telefonu komórkowego używamy nie tylko do rozmów - robimy nim zdjęcia, łączymy się z internetem; o tym, że wiąże się to z pewnymi zagrożeniami, przypomina kampania "Kidmobile" zorganizowana przez Fundację Kidprotect.pl.

"Dziś prawie każde dziecko ma telefon, większość korzysta z mobilnego internetu. Telefon to wygoda i bezpieczeństwo, ale także zagrożenia, takie jak ceberprzemoc, naruszenia prywatności, możliwość uzależnienia" - mówił na wtorkowej konferencji prasowej Jakub Śpiewak prezes Fundacji Kidprotect.pl.

Jak dodał, akcja ma przekonać rodziców i nauczycieli, że nauka bezpiecznego korzystania z urządzeń mobilnych to dzisiaj konieczność. Podkreślił, że projekt "Kidmobile" pomyślany jest tak, by trafiał do dzieci, mówiąc do nich ich językiem. Elementem kampanii jest edukacyjny film fabularny skierowany do uczniów klas 4-6, w którym wystąpili znani aktorzy, m.in. Jerzy Zelnik, Tamara Arciuch, Tomasz Bednarek.

W ramach akcji organizowane są spotkania w szkołach z udziałem specjalistów oraz policji. Szkoły mogą starać się również o małe granty, do 1 tys. zł, na atrakcyjne projekty z zakresu profilaktyki rówieśniczej. Działa także strona internetowa http://kidmobile.pl/ oraz telefon konsultacyjny - 801 1234 00 (działający od poniedziałku do piątku w godz. 8-16).

Organizatorzy kampanii radzą rodzicom, aby świadomie wybierali telefon dla dziecka, poznali wszystkie jego funkcje, bo warto wiedzieć, jakie możliwości ma aparat, z którego będzie korzystało dziecko. Warto również ustalić zasady używania telefonu (np. po godz. 21 telefon jest wyłączany, podczas posiłków nie trzymamy telefonu przy sobie, w niektórych miejscach aparat trzeba zawsze wyciszać, np. w szkole, kościele). Należy także rozmawiać z dzieckiem o prywatności - niech nie podaje swojego numeru obcym ani nie pożycza im swojego aparatu.

Lepiej, aby dziecko miało telefon "na kartę", wtedy można wspólnie ustalić, jaką kwotę będzie miało do wykorzystywania. Powinno też pamiętać, by zawsze mieć na koncie chociaż niewielką kwotę na połączenie z rodzicem - w razie nagłej sytuacji. Trzeba również ustalić zasady korzystania z internetu przez telefon, dziecko powinno wiedzieć, że połączenia z siecią przez telefon również kosztują. Dobrze ustalić, jakie strony dziecko może odwiedzać, a jakie powinny być dostępne tylko z domowego komputera.

Dziecko musi też zdawać sobie sprawę, że nie wolno wyrządzać komuś krzywdy przez telefon - trzeba tłumaczyć, że coś, co dla jednej osoby jest "głupim żartem" - np. robienie komuś zdjęcia bez zgody - może poważnie zranić.

Projekt odbywa się w ramach Rządowego programu przeciwdziałania przestępczości i zachowaniom aspołecznym "Razem bezpieczniej", a patronat nad nim objął rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Partnerem projektu jest T-Mobile.(PAP)

akw/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)