Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kanada: Ekolodzy poszli do sądu, by wymusić na rządzie ochronę karibu

0
Podziel się:

Karibu, renifer żyjący w północnych rejonach Kanady, jest zagrożony
wyginięciem. Ekolodzy, chcąc wymusić na kanadyjskim rządzie szybkie działania, złożyli w czwartek
pozew do sądu przeciw ministrowi środowiska.

Karibu, renifer żyjący w północnych rejonach Kanady, jest zagrożony wyginięciem. Ekolodzy, chcąc wymusić na kanadyjskim rządzie szybkie działania, złożyli w czwartek pozew do sądu przeciw ministrowi środowiska.

Problem kanadyjskich reniferów polega na tym, że żyją na terenach, którymi obecnie zainteresowany jest m.in. przemysł naftowy i drzewny. "Ekspansja przemysłu na terenach, gdzie żyją karibu, stanowi ciągłe zagrożenie dla ich przeżycia i odbudowy stad" - podkreśla na stronie internetowej Ecojustice, organizacja wykorzystująca metody prawne do ochrony środowiska. Jak podaje Ecojustice, w prowincji Alberta niektóre stada karibu zmniejszyły się o ponad 70 proc. w ciągu zaledwie ostatnich 15 lat.

Karibu to jeden z symboli Kanady, jego wizerunek znajduje się na monecie 25-centowej. Jeśli sprawdzą się prognozy ekologów, niedługo zwierzę będzie można oglądać już tylko tam. Z obecnych szacunków wynika, że pozostało tylko 32 tys. kanadyjskich karibu. Od 2002 r. są na liście gatunków zagrożonych, co - jak podkreślała telewizja CBC News - oznacza, że od kilku lat rząd powinien mieć strategię odbudowania populacji karibu.

Tej strategii przez wiele lat nie było, więc kilka organizacji działających na rzecz ochrony środowiska skierowało sprawę do sądu, przez co w zeszłym roku rząd był zmuszony przygotować plan zwiększenia stad kanadyjskich reniferów. Plan jest jednak tak kontrowersyjny, że obrońcy zwierząt postanowili znów bronić zwierząt w sądzie - podała CBC News. Rząd wymyślił bowiem, że aby chronić stada karibu, należy zmniejszyć populację wilków, czyli zezwolić na ich odstrzał.

W miniony czwartek Ecojustice skierowała sprawę do sądu federalnego przeciwko ministrowi ochrony środowiska Peterowi Kentowi. "Minister jest zobowiązany na podstawie prawa o gatunkach zagrożonych do ochrony tych gatunków i umożliwienia im przeżycia oraz odtworzenia populacji" - napisała w oświadczeniu Ecojustice. Organizacja podkreśliła też, że lasy w północnej Kanadzie nie tylko są naturalnym środowiskiem życia karibu, lecz są ważne również ze względu na zdolność absorpcji dwutlenku węgla i rolę swoistego filtra wody.

Z opublikowanej niedawno pracy uczonych badających kanadyjskie lasy wynika, że na skutek ocieplenia klimatu lasy te wymierają. Ma to znaczenie nie tylko dla karibu, ale i przemysłu drzewnego, który w dłuższej perspektywie będzie miał problem z utrzymaniem możliwości produkcyjnych.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ akl/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)