Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kanada walczy z powodzią. Wysadzają wały

0
Podziel się

Rząd kanadyjskiej prowincji Manitoba zdecydował o przerwaniu wałów przeciwpowodziowych przy rzece Assiniboine. Kontrolowane zalanie sąsiednich terenów ma chronić mieszkańców w dole rzeki.

Kanada walczy z powodzią. Wysadzają wały
(Wimmera/CC/Flickr)
bEgRxHmJ

Rząd kanadyjskiej prowincji Manitoba zdecydował o przerwaniu wałów przeciwpowodziowych przy rzece Assiniboine. Kontrolowane zalanie sąsiednich terenów ma chronić mieszkańców w dole rzeki.

Ta położona w centralnej części Kanady prowincja walczy z gigantyczną powodzią, największą według władz od 300 lat. Przerwanie wałów rano miejscowego czasu na odcinku ok. 20 metrów na południowy wschód od Portage la Prairie spowoduje zalanie ok. 150 domów.

Jak podała telewizja CBC, premier Manitoby Greg Sellinger powiedział, że kontrolowane zalanie tego obszaru uchroni znacznie większą liczbę domów. Eksperci szacowali, że bez kontrolowanego przerwania wałów zalanych zostałoby około 500 km2, a zagrożonych ok. 850 domów. Obecnie, jak podały kanadyjskie media, zalanych zostanie około 225 km2 rolniczych terenów. Leżąca się bardziej na wschód stolica Manitoby, Winnipeg, nie jest zagrożona.

bEgRxHmL

Rząd Manitoby zapewnił mieszkańców zalewanych terenów, że zostaną im wypłacone rekompensaty. Media podkreślają, że na tych rolniczych obszarach wielu farmerów i przedsiębiorców straci nie tylko tegoroczne plony, zagrożone mogą być także przyszłoroczne zbiory, jest też problem ze stadami krów i zalanymi pastwiskami.

Zobacz także: Zobacz jak wzbiera woda w Manitobie:

Kontrolowane zalewanie terenów na razie postępuje w takim tempie, że co trzy minuty rozlewające się wody Assiniboine mogłyby wypełnić basen olimpijski. Docelowo tempo to może być nawet sześć razy większe. Jak poinformowała telewizja CBC, według ocen inżynierów, w ciągu pierwszych 24 godzin woda zaleje najbliższe 3 km wzdłuż rzeki. Eksperci szacują też, że domy, które znajdują się na poziomie dróg powinny być bezpieczne, te na niższych obszarach muszą być obłożone workami z piaskiem. Zabezpieczanie domów w Manitobie trwa od wielu dni. Do pomocy skierowano już ponad 1300 żołnierzy. Kanadyjska armia pomaga w Manitobie po raz pierwszy od wielkiej powodzi w 1997 r.

bEgRxHmR

W równinnej Manitobie, po wielu doświadczeniach z powodziami, w 1970 r. zakończono budowę 29-kilometrowego kanału Assiniboine River Floodway, który zaczyna się w pobliżu Portage la Prairie i odprowadza w razie potrzeby nadmiar wody na północ, do jeziora Manitoba. Tym razem jego możliwości nie wystarczyły. Ponieważ w Winnipeg rzeka Assiniboine łączy się z płynącą ze Stanów Zjednoczonych Red River, dodatkowy kanał omijający miasto może przejmować część wody z Red River. Połączone wody obu rzek wpadają potem do jeziora Winnipeg, a stamtąd - do Zatoki Hudsona.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t139244.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wylala;missisipi;4;mld;dolarow;strat,65,0,827713.html) Wylała Missisipi. 4 mld dolarów strat Południowe stany USA walczą z powodzią. Zagrożone są tereny położone nad rzeką Missisipi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t84498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;kanadzie;wyciekla;ropa;olbrzymie;ilosci,19,0,823827.html) W Kanadzie wyciekła ropa. Olbrzymie ilości W prowincji Alberta z ropociągu wyciekło 4,5 mln litrów ropy. To największy wyciek od dziesięcioleci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t111861.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nik;kontroluje;pomoc;dla;powodzian,85,0,818005.html) NIK kontroluje pomoc dla powodzian Najwyższa Izba Kontroli we Wrocławiu sprawdza jak skutecznie udzielano pomocy poszkodowanym w wyniku powodzi występujących w 2010 r. w całej Polsce.
bEgRxHnm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)