Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kandydaci na prezydentów miast

0
Podziel się:

Partie polityczne rozpoczęły przygotowania
do walki o urzędy prezydentów największych miast Polski w
jesiennych wyborach samorządowych. Władza w nich daje m.in. wpływ
na rozporządzanie pokaźnymi budżetami aglomeracji. Najciekawiej
zapowiada się walka w stolicy.

Partie polityczne rozpoczęły przygotowania do walki o urzędy prezydentów największych miast Polski w jesiennych wyborach samorządowych. Władza w nich daje m.in. wpływ na rozporządzanie pokaźnymi budżetami aglomeracji. Najciekawiej zapowiada się walka w stolicy.

Fotel w stołecznym ratuszu to najatrakcyjniejszy ze wszystkich urzędów, które będą do zdobycia w jesiennych wyborach samorządowych. Politycy PiS i PO uważają, że ta z partii, której kandydat zostanie prezydentem Warszawy, wygra wybory w całym kraju.

Po dymisji z funkcji premiera Kazimierz Marcinkiewicz został kandydatem PiS na urząd prezydenta stolicy. Z sondażu TNS OBOP dla "Wiadomości" TVP przeprowadzonego 14 i 15 lipca wynika, że ma on największe, bo 43-proc. poparcie.

Były premier na pewno powalczy o tę funkcję z kandydatką PO Hanną Gronkiewicz-Waltz (26 proc. w sondażu OBOP). Do rozgrywki między politykami PiS i PO może włączyć się jeszcze Marek Borowski, lider SdPl (11 proc. w sondażu OBOP) jako wspólny kandydat lewicy. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Stolicą rządzić chcą również przedstawiciel Partii Demokratycznej- demokraci.pl Marcin Święcicki, który był już prezydentem Warszawy; poseł LPR Wojciech Wierzejski oraz burmistrz Bemowa, kandydujący z ramienia Warszawskiego Porozumienia Samorządowego "Nasze Miasto" Włodzimierz Całka. Samoobrona po wakacjach ma ostatecznie zdecydować, czy w wyborach w stolicy wystawi Marka Czarneckiego czy Grzegorza Tuderka.

W Krakowie o reelekcję będzie prawdopodobnie ubiegać się obecny włodarz miast prof. Jacek Majchrowski, którego poparcie zapowiedziało SLD. Kandydatem PiS na prezydenta zaakceptowanym przez szefa partii Jarosława Kaczyńskiego jest senator Piotr Boroń. O poparcie dla Boronia PiS apeluje do PO. Platforma nie ma bowiem swojego kandydata po skazaniu Stanisława Kracika. W PO wymieniane są dwie ewentualne kandydatury - senatora Jarosława Gowina lub posła Tomasza Szczypińskiego, byłego wiceprezydenta Krakowa.

O funkcję prezydenta Łodzi będą ubiegać się m.in. lider łódzkiego regionu SLD Krzysztof Makowski, wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski z LPR oraz wiceprezydent Zgierza Krzysztof Kwiatkowski z PO. Pozostali kandydaci na prezydenta Łodzi to: aktualny prezydent Jerzy Kropiwnicki (Łódzkie Porozumienie Obywatelskie oraz ChRS) oraz b. prezydent miasta Waldemar Bohdanowicz popierany przez stowarzyszenie "Lepsza Łódź".

Wrocław nie ma jeszcze pewnych kandydatów. Do tej pory start w wyborach zapowiedział obecny prezydent miasta Rafał Dutkiewicz, który wystartuje jako kandydat niezależny, ale chce starać się o poparcie PO i PiS. Z listy LPR o tę funkcję będzie ubiegał się prawdopodobnie szef klubu parlamentarnego Ligi - Janusz Dobrosz. Startu nie wyklucza również eurodeputowany Samoobrony Ryszard Czarnecki.

Walkę o poznański fotel w ratuszu do tej pory zapowiedziały trzy kobiety. PO chce, aby stolicą Wielkopolski rządziła była prezes banku Pekao SA Maria Pasło-Wiśniewska. Była posłanka SdPl Sylwia Pusz będzie kandydowała w wyborach na prezydenta Poznania pod warunkiem, że poprze ją SLD, Unia Pracy i Partia Demokratyczna- demokraci.pl. Niezależne Porozumienie Społeczne - koalicja poznańskich ruchów społecznych - zaproponowało na to stanowisko niezależną radną Katarzynę Kretkowską.

W mediach pojawiły się też informacje, że do walki o prezydencki fotel w Poznaniu mogą stanąć poseł Jacek Tomczak (PiS) i obecny prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Gdańszczanie znają już kandydatów PO i Solidarnego Gdańska - bloku wyborczego złożonego z LPR, stowarzyszenia Nasz Gdańsk i organizacji katolickich. Platforma zamierza poprzeć ponowny wybór Paweła Adamowicza, pełniącego funkcję prezydenta od 1998 r. Kandydatem SG natomiast został Marian Szajna, działacz LPR i były członka zarządu miasta.

Jako pierwszy start do fotela prezydenckiego w Szczecinie ogłosił Jacek Piechota, którego popiera SLD, SdPl, Unia Pracy i Partia Demokratyczna. O woli kandydowania poinformował też eurodeputowany i szef LPR na Pomorzu Zachodnim Sylwester Chruszcz. Oficjalnym kandydatem PO jest b. wiceprezydent Szczecina, obecnie bezpartyjny - Piotr Krzystek. Jako ewentualna kandydatka PiS wymieniana jest b. szefowa resortu finansów Teresa Lubińska, ostateczna decyzja ma zapaść pod koniec lipca.

Urząd prezydenta Bydgoszczy chciałaby zająć Teresa Piotrowska - kandydatka PO. O reelekcję zamierza ubiegać się też Konstanty Dombrowicz. W sąsiednim Toruniu również o ponowny wybór chce ubiegać się Michał Zaleski.

Zamiar kandydowania na prezydenta Lublina ogłosili poseł PO Janusz Palikot oraz Izabella Sierakowska (SdPl). Jako kandydat PiS nieoficjalnie wymieniany jest obecny prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski. Swoją kandydaturę zgłosił także poseł LPR Andrzej Mańka.

Każda z partii lewicowych w Kielcach wystawiła oddzielnego kandydata: kandydaturę Jerzego Suchańskiego - lidera świętokrzyskiej SdPl, senatora minionej kadencji i byłego prezydenta Kielc, popiera forum lewicy z wyjątkiem SLD. Kandydatem Sojuszu jest wyłoniona w partyjnych prawyborach była wicewojewoda świętokrzyski Joanna Grzela. Jej prawicowym kontrkandydatem ma być obecny prezydent miasta Wojciech Lubawski, który będzie się ubiegał o reelekcję z rekomendacji Stowarzyszenia Samorząd 2002.

W pozostałych miastach oficjalni kandydaci na prezydentów to: w Białymstoku - ekonomista Tadeusz Truskolaski, którego poparcie zapowiedziała PO; kandydatem LPR na urząd prezydenta w Olsztynie został b. wicewojewoda Bogusław Owoc. Walkę o fotel prezydenta Rzeszowa zapowiedział lider tamtejszej Platformy Obywatelskiej - Marek Poręba.(PAP)

mhe/ kaj/ par/ 15:45 06/07/17

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)