Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kapica: rządowy projekt ureguluje problem hazardu całościowo

0
Podziel się:

Ustawa hazardowa była nowelizowana wiele razy, ale ani razu kompleksowo.
Rządowy projekt ustawy o grach hazardowych wychodzi naprzeciw potrzebie całościowego uregulowania
problemu - zapewnił podczas pierwszego czytania projektu ustawy o grach hazardowych wiceminister
finansów Jacek Kapica.

Ustawa hazardowa była nowelizowana wiele razy, ale ani razu kompleksowo. Rządowy projekt ustawy o grach hazardowych wychodzi naprzeciw potrzebie całościowego uregulowania problemu - zapewnił podczas pierwszego czytania projektu ustawy o grach hazardowych wiceminister finansów Jacek Kapica.

Kapica prezentował we wtorek posłom rządowy projekt ustawy o grach hazardowych. Tego dnia Sejm zajmuje się również poselskim projektem nowelizacji obowiązującej ustawy o grach i zakładach wzajemnych; zaprezentował go Jerzy Polaczek (koło Polska Plus)
.

Według Kapicy tzw. ustawa hazardowa była na przestrzeni kilkunastu lat wiele razy nowelizowana. "Żadna z nowelizacji nie była nowelizacją kompleksową, która dostosowywałaby obowiązujące od 1992 r. przepisy do nowych warunków rynkowych. Obecna potrzeba zmian spowodowana jest dynamicznie rozwijającym się i zmieniającym rynkiem gier liczbowych, loterii, zakładów wzajemnych i gier hazardowych, nowymi technologiami stosowanymi w tym sektorze gospodarki oraz związanymi z tym nieprawidłowościami" - uzasadniał Kapica.

Wyjaśnił, że zgodnie z projektem rządowym nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych. Nie będzie też możliwe urządzanie wideoloterii.

W rządowym projekcie istotne zmiany dotyczą opodatkowania gier. Stawka dla loterii fantowej i gry w bingo fantowe wyniesie 10 proc. Dla loterii pieniężnej - 15 proc. Stawka podatku od gry liczbowej i zakładów wzajemnych na współzawodnictwo zwierząt wyniesie 20 proc., a od bingo pieniężnego, gry telebingo, loterii audioteksowej i pokera turniejowego - 25 proc. Najwyższa stawka, 50 proc., będzie dotyczyć gry cylindrycznej (ruletki), gry w kości i karty, gry na automacie i pozostałych zakładów wzajemnych.

Prowadzenie działalności niezgodnej z ustawą będzie karane. W przypadku gry hazardowej organizowanej bez koncesji lub zezwolenia wyniesie ona 100 proc. przychodu z urządzanej gry. 12 tys. od każdego automatu zapłaci firma w przypadku urządzania gry na automatach poza kasynem, a kara 100 proc. uzyskanej wygranej będzie grozić za uczestnictwo w grze hazardowej organizowanej bez koncesji lub zezwolenia.

Projekt poselski przedstawił Jerzy Polaczek (koło Polska Plus). Zgodnie z projektem automaty o niskich wygranych powinny zostać objęte podatkiem VAT, a po wygaśnięciu ostatnich zezwoleń na ich prowadzenie, ten rodzaj hazardu powinien zostać zdelegalizowany. Opodatkowanie VAT-em automatów wzbudziło zastrzeżenia Biura Analiz Sejmowych, ale Polaczek wyjaśnił, że autopoprawka poselska rozwiąże ten problem.

Pod poselskim projektem podpisali się głównie posłowie Koła Parlamentarnego Polska Plus, ale poparcia udzielili mu także m.in. Gabriela Masłowska z PiS i Eugeniusz Kłopotek z PSL. Przewiduje on nowelizację obecnej ustawy, a nie stworzenie zupełnie nowej.

"Projekt ten został w pełni skonsumowany przez złożoną później inicjatywę rządową" - poinformował Polaczek. Zaznaczył, że proponowane przez posłów rozwiązanie przewiduje wzrost podatku od automatów o niskich wygranych z kwoty 180 euro do kwoty 380 euro miesięcznie od urządzenia. (PAP)

mmu/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)