Notowania

wizyta
10.02.2010 17:45

Kard. Bertone rozpoczął wizytę we Wrocławiu

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone rozpoczął w środę wizytę we Wrocławiu. Hierarcha w czwartek odbierze doktorat honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone rozpoczął w środę wizytę we Wrocławiu. Hierarcha w czwartek odbierze doktorat honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Na lotnisku kardynała powitali m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec oraz wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obrębski. Jeszcze w środę kardynał Bertone spotka się w Ratuszu z władzami miasta.

W czwartek będzie uczestniczył w mszy św. z udziałem duchowieństwa diecezjalnego, zakonnego i alumnów seminariów duchownych. Następnie weźmie udział w posiedzeniu Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego i odbierze doktorat honoris causa. Zaplanowano również spotkanie kardynała z alumnami seminariów duchownych afiliowanych do wrocławskiej uczelni.

Jak mówił wcześniej rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego ks. prof. Waldemar Irek, kard. Bertone zasłużył się zarówno na obszarze nauki, jak i polityki oraz kultury. "Działalność naukowa księdza kardynała jest związana przede wszystkim z dziedziną prawa kanonicznego, ale także odnosi się do relacji Kościoła do polityki i problemów społecznych" - wyjaśnił rektor.

Kardynał Tarcisio Bertone urodził się w 1934 r. Po uzyskaniu licencjatu z teologii na Salezjańskim Wydziale Teologicznym w Turynie, kontynuował studia w Rzymie na Papieskim Ateneum Salezjańskim, gdzie uzyskał licencjat i doktorat z prawa kanonicznego. W 1967 r. objął katedrę teologii moralnej szczegółowej na Ateneum Salezjańskim, które z czasem zostało przekształcone w Papieski Uniwersytet Salezjański, na którym wykładał przez dziesięć lat.

W 1976 r. został poproszony o kierowanie Wydziałem Prawa Kanonicznego, na którym wykładał kościelne prawo publiczne do 1991 r., na tej katedrze został mianowany na profesora zwyczajnego. Na uczelni pełnił również funkcje kierownicze, był m.in. rektorem Uniwersytetu Salezjańskiego.

W czerwcu 1995 r. papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary. Powierzył mu m.in. publikację trzeciej części tajemnicy fatimskiej. W październiku 2003 r. został ustanowiony i ogłoszony kardynałem przez papieża Jana Pawła II. We wrześniu 2006 r. papież Benedykt XVI mianował kard. Bertone sekretarzem stanu, a w kwietniu 2007 r. kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego.

Do tej pory Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu przyznał 16 doktoratów honoris causa. Jako pierwszy tytuł ten otrzymał w 1996 r. kard. Henryk Gulbinowicz. Otrzymali je również m.in. kard Joseph Ratzinger (2000 r.) oraz kard. Angelo Sodano (2002 r.). (PAP)

pdo/ hes/

Tagi: wizyta, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz