Notowania

wiadomości
29.06.2011 19:15

Kard. Nycz: misją Kościoła jest trwać przy biskupie Rzymu

Misją członków Kościoła jest trwać przy biskupie Rzymu i wspierać go we wszystkich przeciwnościach - mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w środę, podczas mszy św. w intencji Benedykta XVI odprawionej w warszawskiej bazylice św. Krzyża.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Misją członków Kościoła jest trwać przy biskupie Rzymu i wspierać go we wszystkich przeciwnościach - mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w środę, podczas mszy św. w intencji Benedykta XVI odprawionej w warszawskiej bazylice św. Krzyża. *

29 czerwca w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość świętych Piotra i Pawła; tego dnia wierni modlą się w intencji następcy św. Piotra czyli papieża. W tym roku jest on wyjątkowy także dlatego, że przypada w nim 60. rocznica święceń kapłańskich Józefa Ratzingera.

Mszy św. dziękczynnej w intencji papieża z udziałem Episkopatu przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele MSZ, parlamentu, korpusu dyplomatycznego w Warszawie, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz, duchowieństwo oraz mieszkańcy stolicy.

W homilii kard. Nycz nawiązywał do obrazu św. Piotra spętanego i zamkniętego w więzieniu. "Czyż nie są krępowaniem i zamykaniem Kościoła wszelkie próby ograniczenia jego misji do sfery prywatnej życia człowieka? Czyż odmawianie prawa obecności w przestrzeni publicznej symboli i znaków religijnych nie jest owym spętaniem i zamknięciem?" - pytał.

Zdaniem metropolity warszawskiego, choć nie brak w historii Kościoła momentów, kiedy to w różnych rejonach świata ideologie czy działania polityczne mocno krępowały i krępują głoszenie Ewangelii i sam Kościół, to "zawsze dobry Bóg posyłał i posyła swoje anioły, by zerwały więzy i otworzyły żelazne bramy". Dodał, że papież wielokrotnie stawał w obronie wolności chrześcijańskiej, bronił człowieka i Kościół przed wszelkim skrępowaniem. (PAP)

skz/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz