Notowania

wiadomości
24.03.2013 16:26

Kard. Nycz: wszyscy mamy być stróżami świętości życia

Wszyscy mamy być stróżami świętości życia, człowieka, który przychodzi na świat - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św., odprawionej w niedzielę - w Dniu Świętości Życia - w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wszyscy mamy być stróżami świętości życia, człowieka, który przychodzi na świat - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św., odprawionej w niedzielę - w Dniu Świętości Życia - w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

W Niedzielę Palmową Kościół katolicki po raz 15. pod hasłem "Chrońmy życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci" obchodził Dzień Świętości Życia. Metropolita warszawski podczas diecezjalnych uroczystości z tej okazji zaapelował by "chrześcijanie bronili świętości życia i jego godności".

"Chcemy wszyscy razem z Pl. Zamkowego przejść Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Św. Krzyża w modlitewnym marszu świętości życia, który będzie świadectwem chrześcijan, że życie dla nas jest najświętsze, że jest najważniejsze, i że chcemy go bronić przed wszystkimi zakusami współczesnego świata" - mówił w homilii kard. Nycz.

Nawiązując do słów papieża Franciszka, który podczas mszy inauguracyjnej jego pontyfikatu powiedział, że "wszyscy mamy być stróżami całego dzieła stworzenia", metropolita warszawski dodał, że w tym kontekście "człowiek ma być stróżem całego stworzenia, a nade wszystko życia, które jest święte".

"Na pierwszym miejscu stróżem życia powinni być rodzice. Któż bardziej może bronić życia poczętego niż ojciec i matka. Jeżeli rodzice nie rozumieją, że życie jest święte, nie będą chcieli mieć kolejnego dziecka w imię świętości życia, to ani Polska, ani Europa nie poradzą sobie z demografią" - podkreślił kard. Nycz.

Drugim opiekunem życia - jak zaznaczył - jest lekarz, który troszczy się o dziecko w łonie matki i wtedy kiedy się rodzi oraz wtedy kiedy jest człowiekiem starym i chorym. "Lekarz ma obowiązek być stróżem świętości życia" - podkreślił kardynał.

Hierarcha wskazał też, że obrońcą i stróżem życia i świętości życia "muszą być ci wszyscy, którzy stanowią prawo, aby ono także mocno broniło świętości życia, godności człowieka w całym przebiegu ludzkiego życia".

"Wszyscy razem musimy się troszczyć o świętość życia. Jeżeli któregokolwiek z tych elementów zabraknie, nie obronimy godności człowieka, nie obronimy godności życia" - mówił kard. Nycz.

Metropolita wezwał też do modlitwy za wszystkie polskie rodziny i polskie matki, aby stały na straży ludzkiego życia oraz wszystkich, którzy stanowią prawo, stanowili je zgodnie z przykazaniami Bożymi w trosce o godność człowieka.

W Marszu Świętości Życia wzięło udział - według organizatorów - ok. dwóch tysięcy osób. Uczestniczyli w nim wierni z diecezji warszawsko-praskiej i warszawskiej. Pochód ten przeszedł z Pl. Zamkowego do bazyliki Św. Krzyża. Podczas marszu wznoszono hasła: "Dzieci są super", "Każda matka Polka kocha swoje dziecko", "Każdy ojciec broni swojego dziecka" i "Warszawa jest za życiem".

Dzień Świętości Życia został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1998 roku jako odpowiedź na wezwanie papieża Jana Pawła II zawarte w encyklice "Evangelium Vitae" ("Ewangelia Życia").

Obecnie dzień ten obchodzony jest w wielu krajach. W Niemczech obchodzi się Tydzień Świętości Życia.

W tym roku po raz drugi Dzień Świętości Życia poprzedził Tydzień dla Życia. Jego inicjatorem było Duszpasterstwo Służby Zdrowia i środowiska lekarskie, które chciały uczestniczyć w obchodach Dnia Świętości Życia poprzez różnego rodzaju konferencje naukowe poświęcone tej problematyce. (PAP)

skz/ pz/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz