Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kardas: trzeba zwiększyć przestrzeganie zaleceń terapeutycznych
Piątkowa konferencja na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi zainaugurowała prace międzynarodowego projektu badawczego ABC, którego głównym celem jest "ocena barier na drodze do przestrzegania przez pacjentów zaleceń terapeutycznych".

"Prawie 50 procent europejskich pacjentów leczących się zarówno z powodu schorzeń przewlekłych, jak i schorzeń ostrych, nie w pełni przestrzega zaleceń terapeutycznych, czyli nie przyjmuje przepisanych leków zgodnie z zaleceniami. Projekt ABC ma pomóc zmienić ten stan rzeczy" - powiedział koordynator projektu dr Przemysław Kardas z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.


Kardas wyjaśnił, że zdrowotne następstwa takiego zjawiska są bardzo poważne: od nieplanowanych ciąż, przez odrzucenie przeszczepów, do śmierci włącznie. Równie ważne są następstwa finansowe.

"Niestosujący się do zalecanej terapii chorzy są źródłem niepotrzebnych wydatków na badania diagnostyczne, dodatkowe leki i hospitalizacje, odbierając tym samym możliwość leczenia innym pacjentom" - wyjaśnił Kardas.

Powyższe czynniki sprawiły, że Komisja Europejska w ramach 7. Programu Ramowego Badań i Rozwoju Technologicznego (PRBiRT) postanowiła sfinansować badania mogące przyczynić się do "poprawy przestrzegania zaleceń terapeutycznych, zwiększenia efektywności prowadzonego leczenia i obniżenia jego kosztów".

W tym celu powołano międzynarodowe konsorcjum, które w latach 2009-2011 będzie realizowało projekt badawczy ABC, obejmujący swym zasięgiem 16 krajów europejskich. W skład konsorcjum wchodzą m.in. instytucje z Belgii (Katholieke Universiteit Leuven), Szwajcarii (Pharmionic Systems) i Wielkiej Brytanii (Bangor University, Univerity of Aberdeen, Keele University).

Koordynatorem konsorcjum został Uniwersytet Medyczny w Łodzi. ABC to jedyny projekt koordynowany przez polską instytucję w obszarze badań dotyczących zdrowia w trwającym od dwóch lat 7. PRBiRT.

Według uczestników łódzkiej konferencji, wyniki projektu ABC znajdą praktyczne zastosowanie w polityce zdrowotnej prowadzonej przez kraje Unii Europejskiej i będą uwzględniane w programach nauczania wyższych szkół medycznych. (PAP)

duk/ hes/ jra/

wyniki, Polska, unia europejska, program, zdrowie, badania, zalecenia, zwiększenie
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.