Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Karta Nauczyciela. Po spotkaniu rządu i związków konkretów nie ma

0
Podziel się:

W MEN zakończyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli rządu ze związkami zawodowymi i stroną samorządową na temat ewentualnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela.

Karta Nauczyciela. Po spotkaniu rządu i związków konkretów nie ma
(skynesher/iStockphoto)

W MEN zakończyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli rządu ze związkami zawodowymi i stroną samorządową na temat ewentualnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela. Nie przyniosło ono przełomu. Ustalono, że następne spotkania będą miały charakter ekspercki.

_ - Spróbujemy zorganizować następne spotkanie dosyć szybko - w ciągu tygodnia, dwóch tygodni. Poprosiłem wszystkie strony żeby desygnowały ekspertów, tak byśmy mogli dyskutować o konkretnych rozwiązaniach, które będą sprzyjać zarówno poprawie jakości nauczania, jak finansów oświaty _ - powiedział dziennikarzom wiceminister edukacji Maciej Jakubowski po spotkaniu.

_ - Niestety podczas dzisiejszego spotkania nie padły, z wyjątkiem strony samorządowej, konkretne propozycje zmian. Myślę, że jednak jesteśmy w stanie zaproponować taką wstępną listę spraw, na temat których chcielibyśmy dyskutować _ - zaznaczył Jakubowski.

Zarówno samorządowcy, jak i związkowcy, po spotkaniu zgodnie ocenili, że nie przyniosło ono nic nowego w dotychczasowej dyskusji na temat Karty Nauczyciela. - _ Żadnego przełomu nie było, utwierdziliśmy się na swoich stanowiskach. Ubolewam, że tylko strona samorządowa ma spisane swoje konkretne wnioski. Ministerstwo się w tej kwestii w ogóle nie wypowiedziało, a związki zawodowe zanegowały nasze propozycje _ - powiedział Marek Olszewski ze Związku Gmin Wiejskich.

_ Dzisiejsze rozmowy były raczej próbą przedstawienia naszych stanowisk wobec propozycji strony samorządowej. Zdaniem ZNP propozycje te ograniczają dyskusję i sprowadzają ją do kwestii, które nie rzutują na jakość edukacji mają za to charakter antynauczycielski, antyoświatowy, bardzo restrykcyjny charakter _ - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/108/202860.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podwyzki;dla;nauczycieli;juz;w;przyszlym;roku;raczej;nie,246,0,1118454.html) *Będą podwyżki dla nauczycieli? Może za rok * - _ Planujemy takie działania w kolejnych latach _ - mówił wiceminister edukacji.

Rozpoczęcie rozmów na temat Karty Nauczyciela zapowiedział w czerwcu wiceminister edukacji Maciej Jakubowski. Przed spotkaniem powiedział on dziennikarzom: _ Naszym celem jest takie poprowadzenie tej dyskusji, aby zagwarantowane było to, że wszystkie zmiany, o których mówimy, mają na celu podniesienie jakości kształcenia, dobro uczniów. Chcemy zadbać o to, by w każdej szkole uczeń miał dobrego nauczyciela _.

Pytany, jakie jest stanowisko MEN wobec propozycji zmian w ustawach Karta Nauczyciela i o systemie oświaty, przedstawianych przez samorządowców, odpowiedział, że _ pewne z nich są do rozważenia _. _ Wiele z propozycji jest jednak zbyt ekstremalnych _ - ocenił. Według wiceministra część propozycji skupia się jedynie na stronie finansowej. _ Naszym zadaniem, naszym celem jest sprowadzenie tego do propozycji, które będą też miały na celu poprawę jakości nauczania _ - zaznaczył Jakubowski.

Zdaniem wiceministra taką ekstremalną propozycją jest całkowita likwidacja Karty Nauczyciela, tymczasem - jak zaznaczył - we wszystkich krajach istnieją rozwiązania prawne regulujące zawód nauczycielski. Wśród propozycji zmian, które - w ocenie Jakubowskiego - są do zaakceptowania przez wszystkie ze stron, są zmiany w zasadach przyznawania urlopu dla poratowania zdrowia.

Pod koniec kwietnia strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu przedstawiła założenia niezbędnych - jej zdaniem - zmian ustawowych w oświacie. W ustawie o systemie oświaty zaproponowano m.in. wprowadzenie możliwości przekazywania szkół i placówek oświatowych innym osobom prawnym lub fizycznym bez względu na liczbę uczniów.

Strona samorządowa zaproponowała także, by zapisy ustawy Karta Nauczyciela obowiązywały tylko nauczycieli _ tablicowych _. Opowiedziała się też m.in. za wyższym pensum dydaktycznym, czyli za większą obowiązkową liczbą godzin lekcji prowadzonych przez nauczycieli.

W odpowiedzi na te propozycje w maju ZNP przeprowadził sondaż, z którego wynika, że 217 tys. nauczycieli i pracowników oświaty, czyli 96 proc. uczestników sondażu, jest gotowych poprzeć ewentualną akcję protestacyjną.

Czytaj więcej w Money.pl
Te negocjacje mogą odmienić polskie szkoły Rząd rozmawia ze związkami zawodowymi i stroną samorządową na temat ewentualnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela.
Wielki strajk nauczycieli? Prawie wszyscy za W środowisku panuje zgoda, że nie wolno dopuścić do zapowiadanych zmian w szkolnictwie.
Krytykowana minister wyda na to 270 mln zł W 2012 r. na edukację mniejszości narodowych i etnicznych MEN wyda około 270 mln zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)