Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kary 5 i 6 lat więzienia dla b. lekarzy łódzkiego pogotowia

0
Podziel się:

Na kary 5 i 6 lat więzienia skazał w piątek
Sąd Okręgowy w Łodzi dwóch b. lekarzy łódzkiego pogotowia
oskarżonych o narażenie życia łącznie 14 pacjentów, którzy
zmarli. Obu lekarzom, którzy nie pojawili się na ogłoszeniu
wyroku, na 10 lat sąd zakazał także wykonywania zawodu.

Na kary 5 i 6 lat więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy w Łodzi dwóch b. lekarzy łódzkiego pogotowia oskarżonych o narażenie życia łącznie 14 pacjentów, którzy zmarli. Obu lekarzom, którzy nie pojawili się na ogłoszeniu wyroku, na 10 lat sąd zakazał także wykonywania zawodu.

Na 6 lat więzienia został skazany Janusz K., którego sąd uznał za winnego narażenia życia 10 pacjentów. Karę 5 lat więzienia sąd wymierzył Pawłowi W. za bezpośrednie narażenie życia czterech osób. Obaj zostali uznani za winnych wyłudzenia na szkodę rodzin zmarłych pacjentów i przyjmowania pieniędzy od zakładów pogrzebowych w zamian za informacje o zgonach.

Dwóch b. sanitariuszy łódzkiego pogotowia, oskarżonych o zabójstwo łącznie pięciu pacjentów sąd skazał na dożywocie i 25 lat więzienia. Zakazał im także na 10 lat wykonywania zawodu. Wyrok nie jest prawomocny.

Według aktu oskarżenia, b. sanitariuszm, 38-letni obecnie Andrzej N. w latach 2000-2001 podczas przewozu karetką dokonał zabójstw czterech pacjentów poprzez nieuzasadnione podanie im leku zwiotczającego mięśnie - pavulonu. O dwa lata starszego drugiego sanitariusza Karola B. oskarżono o zabójstwo jednej osoby i pomoc w zabójstwie czterech. Według prokuratury, oskarżeni dokonywali zabójstw z "motywacji zasługującej na szczególne potępienie", bowiem otrzymywali pieniądze od właścicieli firm pogrzebowych za informacje o zgonach pacjentów.

Byłemu lekarzowi pogotowia 51-letniemu Januszowi K. prokuratura zarzuciła zaniechanie podjęcia akcji reanimacyjnej lub niewłaściwe podanie leków wobec 10 pacjentów, drugiemu z lekarzy 35-letniemu Pawłowi W. - wobec 4 pacjentów. W ten sposób - zdaniem prokuratury - narazili oni ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i nieumyślnie doprowadzili do ich śmierci. B. sanitariuszom zarzucono także fałszowanie recept na pavulon.

Cała czwórka oskarżona została też o przyjęcie w ciągu kilku lat od 12 do ponad 70 tysięcy złotych łapówek od firm pogrzebowych w zamian za informacje o zgonach pacjentów. Oskarżeni przed sądem nie przyznali się do większości zarzutów. (PAP)

szu/ jaw/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)