Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kary dla kierowców mają być surowsze

0
Podziel się:

MSWiA chce zaostrzenia kar dla kierowców łamiących przepisy drogowe.

Kary dla kierowców mają być surowsze
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEEhjRgB

MSWiA chce zaostrzenia kar dla kierowców łamiących przepisy drogowe. Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia, zgodnie z którym za rozmowę przez telefon komórkowy kierowca dostanie pięć punktów karnych, a za przewożenie dziecka bez fotelika - sześć punktów.

Jak powiedziała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak, projekt jest efektem analizy bezpieczeństwa na drogach. Zaostrza kary za naruszenia przepisów drogowych, które zdarzają się najczęściej; ma na celu m.in. poprawę bezpieczeństwa pieszych, dzieci i pasażerów.

_ - Projekt jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych, czekamy na uwagi do 26 września _ - dodała Woźniak.

bEEhjRgD

Opracowywana regulacja zaostrza m.in. kary dla tych kierowców, którzy podczas jazdy rozmawiają w sposób niedozwolony przez telefon komórkowy (czyli bez zestawu głośnomówiącego, trzymając aparat w dłoni). Będzie można za to dostać pięć punktów karnych, dotychczas groził za to jedynie mandat. Projekt zwiększa też karę dla kierowców przewożących dzieci w niedozwolony sposób, czyli np. poza fotelikiem, z trzech do sześciu punktów karnych.

Z jednego do czterech wzrośnie też liczba punktów karnych dla kierowcy, który będzie wiózł pasażerów bez zapiętych pasów bezpieczeństwa lub - w przypadku motocyklisty - bez kasku. - _ Zależy nam na tym, by kierowcy zwracali większą uwagę na bezpieczeństwo pasażerów. Teraz jest tak, że często kierowca zapina pasy, ale nie robią już tego np. osoby jadące z tyłu samochodu _ - dodała Woźniak.

Pięć, a nie tak jak dotychczas trzy punkty karne ma dostać natomiast kierowca, który będzie cofał pojazd na drodze ekspresowej lub autostradzie. Dwa punkty karne ten, który wjedzie na skrzyżowanie, mimo że na nim lub za nim nie będzie miejsca do kontynuowania jazdy.

MSWiA proponuje też pięć punktów karnych dla kierowców, którzy zimą będą ciągnęli samochodom lub np. traktorem osoby na sankach czy nartach. Z kolei dwa punkty karne proponuje się dla tych kierowców, którzy wjadą pomiędzy pojazdy jadące w kolumnie, a pięć, jeśli rozdzielą w ten sposób kolumnę pieszych - np. podczas wyprzedzania pielgrzymki.

bEEhjRgJ

Projekt proponuje też, by za przekroczenie dozwolonej liczby wiezionych pasażerów kierowca dostawał od 1 do 10 punktów karnych. Zgodnie z zasadą po jednym punkcie za każdą niewłaściwie przewożoną osobę.

Czytaj więcej na temat przepisów drogowych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t93208.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mandat;z;zagranicy;przyjedzie;do;domu,200,0,888520.html) Mandat z zagranicy przyślą do twojego domu Zagraniczna policja nie będzie miała problemów, aby wyegzekwować mandat nawet w wysokości ponad ośmiu tysięcy złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t8340.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/flota/artykul/mswia;planuje;podwyzszyc;cene;mandatow,84,0,883028.html) MSWiA planuje podwyższyć cenę mandatów Chodzi gównie o zmniejszenie prędkości na drogach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t87624.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/jak;zmniejszyc;liczbe;punktow;karnych,175,0,767407.html) Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych? Wystarczy 300 złotych oraz jedno spotkanie z policjantem i psychologiem.
bEEhjRhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)