Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katalog 100 polskich atrakcji geologicznych - od środy w internecie

0
Podziel się:

Katalog 100 ciekawych geologicznie miejsc w Polsce, które są lub mogą
być wykorzystywane pod kątem turystyki, od środy dostępny jest w internecie.

Katalog 100 ciekawych geologicznie miejsc w Polsce, które są lub mogą być wykorzystywane pod kątem turystyki, od środy dostępny jest w internecie.

Do katalogu prowadzi odnośnik ze strony internetowej ministerstwa środowiska. O takim upowszechnieniu publikacji poinformował w środę w Olsztynie pod Czestochową wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju, Henryk Jacek Jezierski. Okazją był pierwszy Piknik Geologiczny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, mający propagować tzw. geoturystykę.

Zalety tej blisko związanej z geologią gałęzi turystyki były przedmiotem zorganizowanej w ramach pikniku konferencji dla samorządowców i organizatorów turystyki. Jezierski przekonywał ich m.in., że geologia i informacje o niej są szansą rozwoju takich miejscowości, które pozornie niewiele ciekawego oferują turystom, a mają miejsca ciekawe z geologicznego punktu widzenia.

Pomysł na geoturystykę już od dziesięciu lat promują m.in. władze Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, kształcąc pod tym kątem studentów na swoim Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. W 2006 r. naukowcy AGH przygotowali drukowaną wersję katalogu 100 atrakcji geoturystycznych w Polsce.

Słabo upowszechniona dotąd publikacja ma teraz pomóc w rozwoju tej gałęzi turystyki. "Robimy to po to, by właściciele takiego spichlerza, jak tu, Olsztynie, czy innych hoteli, agencji turystycznych, mogli na swojej stronie internetowej pokazać - proszę bardzo, obok nas są takie atrakcje" - wyjaśniał wiceminister środowiska.

Katalog zawiera opisy - w podziale na województwa - ciekawych obiektów geoturystycznych, czyli takich, które są lub mogą być po odpowiednim wyposażeniu i wypromowaniu przedmiotem zainteresowania turystów. Każdemu obiektowi poświęcono dwie strony - z opisami w językach polskim i angielskim, oznaczeniami na mapce fizycznej oraz licznymi zdjęciami.

Odnośniki do katalogu, prócz stron ministerstwa środowiska (www.mos.gov.pl/geoturystyka), wkrótce mają też trafić na strony ministerstwa sportu i turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Resort środowiska zamierza też wokół katalogu zbudować poświęcony geoturystyce portal, który w przyszłości miałby zyskać charakter społecznościowy.

Geologowie przekonują, że Polska jest atrakcyjnym krajem dla rozwoju geoturystyki - dzięki zróżnicowaniu budowy geologicznej, bogactwu form geomorfologicznych, wielości minerałów, nagromadzeń skamieniałości, a także śladów procesów geologicznych, jakie miały miejsce w przeszłości czy też zachodzących współcześnie.

W dodatku polskie atrakcje geoturystyczne występują nie tylko w środowisku naturalnym, ale też w przekształconym przez człowieka - np. w starych kopalniach, kamieniołomach, przekopach, hałdach czy też różnych budowlach. Część z nich jest znana i udostępniona dla turystów (kopalnia soli w Wieliczce czy skałki w podczęstochowskim Olsztynie), inne czekają na takie wykorzystanie.

Jezierski akcentował w środę, że możliwości wykorzystania geologii pod kątem turystyki są w Polsce znaczne. Pozwalają na to m.in. dostępne w kilkunastu miejscach w kraju magazyny Centralnego Archiwum Geologicznego, ale też np. przepisy Prawa geologicznego i górniczego, które nie regulują (poza obszarami chronionymi) kwestii wydobycia skamielin, np. ze starych kamieniołomów. (PAP)

mtb/ asm/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)