Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katastrofa kolejowa we Francji. Największa od 25 lat

0
Podziel się:

Pociąg, którym jechało około 370 pasażerów, z dużą prędkością wjechał na stację i rozpadł się na dwie części.

Katastrofa kolejowa we Francji. Największa od 25 lat
(PAP/EPA)

Sześć osób zginęło we Francji w następstwie wykolejenia się pociągu na stacji pod Paryżem - podało francuskie MSW, aktualizując bilans ofiar. Wcześniejsze dane mówiły o śmierci co najmniej siedmiu ludzi. Stan dziewięciu rannych określa się jako ciężki.

Aktualizacja 12:44

Wadliwa część zwrotnicy mogła spowodować wypadek - poinformował państwowy przewoźnik kolejowy SNCF. Wstępnie wykluczono winę maszynisty.

Obecnie kontrolowane są wszystkie podobne części zwrotnic w okolicy - powiedział szef SNCF Guillaume Pepy na konferencji prasowej. Według agencji dpa, pół godziny przed wypadkiem inny pociąg przejechał przez tę samą zwrotnicę, co może sugerować, że nie była ona wadliwa.

Francuski minister transportu Frederic Cuvillier już kilka godzin temu wyraził opinię, że przyczyną katastrofy nie jest _ błąd ludzki _. Jego zdaniem maszynista zachował do końca zimną krew i uchronił pasażerów przed jeszcze większym dramatem, natychmiast uruchamiając sygnalizację alarmową. Dzięki temu uniknięto zderzenia czołowego z pociągiem nadjeżdżającym z przeciwnej strony.

Zdaniem szefa resortu, prowadzący dochodzenie powinni się raczej skoncentrować na stanie technicznym pociągu, infrastruktury a także sygnalizacji w rejonie stacji Bretigny-sur-Orge. Wielu kolejarzy pracujących przy remoncie torów w tym miejscu wyrażało wątpliwości co do ich stanu. Według nich, państwo francuskie od dłuższego czasu pieniądze przeznaczało na budowę sieci szybkich kolei TGV, po macoszemu traktując pociągi regionalne.

Francuskie władze podały, że 22 osoby odniosły lżejsze obrażenia. Ministerstwo spraw wewnętrznych precyzowało, że wszyscy ranni trafili do szpitali w regionie. Poszukiwania ewentualnych dalszych ofiar mają trwać przez całą noc. Wieczorem na miejsce wypadku przybył prezydent Francji Francois Hollande.

Według policji pociąg, którym jechało około 370 pasażerów z Paryża do Limoge, z dużą prędkością wjechał na stację Bretigny-sur-Orge i z nieznanego powodu rozpadł się na dwie części. Sześć wagonów wykoleiło się, uderzając w peron stacji i niszcząc fragment kryjącego go metalowego dachu.

Tragedia ujawniła także różne postawy ludzkie w obliczu katastrofy. Wielu mieszkańców tej części dalekich przedmieść Paryża, uchodzących za tak zwane trudne pod względem społecznym, spieszyło z pomocą i proponowało pasażerom dach nad głową. Z drugiej strony, policja musiała interweniować, gdy grupa młodych chuliganów chciała obrabować ofiary katastrofy.

Największa od 25 lat katastrofa kolejowa we Francji

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif border=0 ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/katastrofa-kolejowa-we-francji-g561233.html)

Rafał Sobczak, zastępca dyrektora biura prasowego rzecznika MSZ, powiedział , że wśród ofiar i rannych nie ma obywateli polskich. Dodał, że taką informację polskie służby konsularne w Paryżu otrzymały bezpośrednio z prefektury departamentu Essonne.

Stacja w Bretigny-sur-Orge będzie zamknięta przez co najmniej kilka dni. To największa katastrofa kolejowa we Francji od 25 lat. W 1988 roku w wypadku pociągu na Dworcu Lyońskim w Paryżu zginęło 56 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Przez strajk Hollande zmienił plan podróży Ruch pociągów w Belgii jest dziś zakłócony, także na trasach międzynarodowych. Prezydent Francji Francois Hollande, który zwykle przyjeżdża z Paryża na szczyt UE superszybkim pociągiem, tym razem przyleci do Brukseli samolotem.
Francja może zaatakować reżim w Syrii Prezydent Francji nawiązał do podejrzenia, iż reżim Baszara el-Asada użył broni chemicznej.
Francja zainwestuje w polskie siły zbrojne? O wzmocnieniu współpracy polsko-francuskiej w dziedzinie obronności mówili prezydenci Polski i Francji Bronisław Komorowski i Francois Hollande.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)