Notowania

stefan kuryłowicz
07.06.2011 06:46

Katastrofa polskich awionetek w Hiszpanii. Nie żyje znany architekt

W wypadku w Asturii zginęło czterech Polaków m.in. wybitny architekt Stefan Kuryłowicz i jego współpracownik Jacek Syropolski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W wypadku w Asturii zginęło czterech Polaków m.in. wybitny architekt Stefan Kuryłowicz i jego współpracownik Jacek Syropolski. To największy taki wypadek w tym kraju od 5 lat.

aktualizacja: 11:00

Znane są tez już nazwiska dwóch kolejnych Polaków, którzy zginęli w wypadku. Zgodnie z komunikatem rządowym, Polacy podróżowali trzema awionetkami w kilku etapach. Do San Sebastian w Kraju Basków przylecieli z Francji 4 czerwca. Celem podróży była miejscowość Vilar da Luz w Portugalii lub Oporto.

Kiedy trzy awionetki leciały między Santander i Asturią, pilot jednej z maszyn zwrócił się po informacje o warunkach atmosferycznych w Asturii. Po otrzymaniu komunikatu meteorologicznego pilot zdecydował się nie kontynuować lotu i zawrócić do Santander, gdzie później bez problemu wylądował.

O swojej decyzji powiadomił pilotów dwóch pozostałych awionetek, ci jednak postanowili kontynuować lot do Asturii. Dyrektor lotniska Asturias, Juan Carlos Sanmartin, poinformował, że obaj piloci kontaktowali się z tamtejszą wieżą kontrolną tuż przed katastrofą.

Wkrótce potem jedna awionetka z niewyjaśnionych przyczyn spadła na budynek na placu postojowym samolotów w Castrillon. Budynek był wtedy pusty. Druga maszyna spadła do pokrytego eukaliptusami urwiska w pobliskich górach Bayas. Znalezienie samolotu w górach było możliwe dzięki uaktywnieniu systemu lokalizacyjnego zainstalowanego w awionetce.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t132608.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rozbil;sie;samolot;onz;zginelo;26;osob,199,0,806087.html) Rozbił się samolot ONZ. Zginęło 26 osób
Według mediów lokalnych, w Asturii panowała wtedy gęsta mgła i padał deszcz. Widoczność była poniżej kilometra. Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych utrudniony był nawet ruch kołowy. Zgodnie z rządowym komunikatem, wszystkie awionetki były bardzo dobrze wyposażone i leciały na właściwej wysokości.

Na miejsce zdarzenia, do Asturii, udała się 5-osobowa rządowa komisja śledcza badająca przyczyny wypadków lotniczych, złożona z 3 śledczych i dwóch mechaników. Za 15 dni przedstawi pierwsze dane na temat przyczyn katastrofy.

Do tej pory nie wiadomo, czy awionetki zderzyły się w powietrzu, jak poinformowano na początku, czy też doszło do dwóch niezależnych od siebie wypadków. Rzecznik komendy Gwardii Cywilnej w Gijon, Silvia Pavon, poinformowała, że policja zbiera szczątki maszyn, aby ustalić przyczyny katastrofy.

Stefan Kuryłowicz był jednym z najwybitniejszych polskich architektów, wielokrotnie nagradzanym w kraju i za granicą. Wykładał na Politechnice Warszawskiej. Jacek Syropolski współpracował z nim w pracowni architektonicznej Kuryłowicz & Associates. To z niej wyszły projekty m.in. warszawskiego biurowca LOT-u, Stadionu Miejskiego w Białymstoku czy domu handlowego Wolf Bracka w Warszawie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t102324.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trzesienie;ziemi;w;hiszpanii;co;najmniej;10;osob;nie;zyje,20,0,827668.html) Trzęsienie ziemi w Hiszpanii. Co najmniej 10 osób nie żyje Wstrząsy, które nawiedziły miejscowość Lorca w prowincji Murcia, miały siłę 5,3 stopni w skali Richtera.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t141308.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/katastrofa;polskich;awionetek;w;hiszpanii;cztery;osoby;nie;zyja,141,0,845965.html) Katastrofa polskich awionetek w Hiszpanii. Cztery osoby nie żyją Do tragedii doszło w Asturii, na północy kraju. Wśród ofiar jest co najmniej trzech obywateli Polski. Prawdopodobnie przyczyną wypadku była gęsta mgła.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t84966.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wydobyto;z;oceanu;75;cial;ofiar;katastrofy,115,0,842355.html) Wydobyto z oceanu 75 ciał ofiar katastrofy Ciała znajdują się obecnie na statku i zostaną później dostarczone do Francji, gdzie mają być poddane identyfikacji.
Tagi: stefan kuryłowicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz