Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: 13 czerwca posiedzenie w sprawie korupcji w służbie zdrowia

0
Podziel się:

W najbliższy poniedziałek na posiedzeniu organizacyjnym Sąd Okręgowy w
Katowicach powinien wyznaczyć termin rozpoczęcia procesu dotyczącego korupcji w śląskiej służbie
zdrowia. Odpowiedzą w nim m.in. dyrektorzy szpitali, oskarżeni o przyjmowanie łapówek.

W najbliższy poniedziałek na posiedzeniu organizacyjnym Sąd Okręgowy w Katowicach powinien wyznaczyć termin rozpoczęcia procesu dotyczącego korupcji w śląskiej służbie zdrowia. Odpowiedzą w nim m.in. dyrektorzy szpitali, oskarżeni o przyjmowanie łapówek.

Sprawa dotyczy ustawiania przetargów na sprzęt dla placówek medycznych, tak by wybierano w nich produkty firmy Philips.

Pod koniec ubiegłego roku poznańska prokuratura oskarżyła o przyjmowanie i wręczanie łapówek ponad 20 osób, w tym dyrektorów szpitali ze Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia oraz byłych pracowników holenderskiego koncernu.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Katowicach Krzysztof Zawała powiedział w środę PAP, że na poniedziałkowym posiedzeniu organizacyjnym ma zostać ustalony kalendarz procesu. Sąd powinien tego dnia wyznaczyć terminy pierwszych rozpraw.

Proces poprowadzi sędzia Piotr Pisarek, wcześniej orzekający m.in. w sprawie oskarżonego o niegospodarność byłego szefa Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych Andrzeja Sośnierza, a od 2005 r. prowadzący proces odpowiadającego za wyłudzenia byłego prokuratora apelacyjnego z Katowic Jerzego Hopa.

Skierowany do sądu pod koniec ubiegłego roku akt oskarżenia objął ponad 20 osób, w tym byłego szefa działu medycznego i dawnego kierownika regionalnego oddziału Philips Polska. Wszystkim oskarżonym poznańska prokuratura zarzuciła popełnienie łącznie 90 przestępstw.

Według aktu oskarżenia, łapówki w zamian za wybór sprzętu jednego producenta przyjmowali w latach 1999-2006 ówcześni dyrektorzy i inne osoby funkcyjne placówek medycznych, m.in. w Chorzowie, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, Wrocławiu, Raciborzu, Bielsku-Białej i Sosnowcu. Wartość kontraktów wynosiła od ok. 100 tys. zł do kilku milionów złotych.

Proceder polegał na wprowadzaniu do specyfikacji istotnych warunków zamówienia takich parametrów technicznych sprzętu medycznego, by ograniczyło dostęp do przetargu oferentom, którzy zaproponowali dostawę urządzeń innych producentów niż Philips - podawała prokuratura.

Popełnienie 29 przestępstw zarzucono Krzysztofowi B. Jako dyrektor działu medycznego Philips Polska miał on - wraz z innymi osobami - wręczać łapówki przedstawicielom szpitali. W niektórych przypadkach wartość wręczonych łapówek miała sięgać ok. 500 tys. zł. Poza zarzutami korupcyjnymi Krzysztof B. usłyszał także zarzuty związane z wyłudzeniem pieniędzy m.in. na szkodę spółki Philips Polska.

Zarzuty postawiono także Marianowi R., ówczesnemu kierownikowi regionalnemu odpowiedzialnemu za sprzedaż sprzętu Philipsa na terenie południowej Polski. Usłyszał on 16 zarzutów - w tym 13 korupcyjnych - oraz zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach i zarzut wyłudzenia pieniędzy.

Na ławie oskarżonych zasiądzie też m.in. były wicemarszałek woj. śląskiego Grzegorz Sz., któremu prokuratura zarzuciła korupcję w związku z pełnieniem funkcji szefa Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii.

Kolejnym oskarżonym jest Marian K., właściciel jednej z firm oferujących sprzęt medyczny Philipsa. To on zgłosił się do prokuratury i powiadomił o przestępstwach korupcyjnych. Ciąży na nim osiem zarzutów dotyczących poświadczenia nieprawdy w dokumentach i zarzut wyłudzenia pieniędzy.

Jak podawały niedawno holenderskie media, o korumpowaniu kontrahentów musiało wiedzieć znacznie więcej osób w Philipsie, niż tylko te, które w Polsce zasiądą na ławie oskarżonych, a w hamburskim oddziale Philipsa stworzono "fundusz na specjalne okazje".

Według cytowanej przez tvn24.pl gazety "Financieele Dagblad", sprawa może mieć daleko idące konsekwencje dla całego koncernu. Philips jest bowiem notowany na giełdzie w Nowym Jorku, a tamtejsze przepisy antykorupcyjne są bardzo ostre.(PAP)

kon/ rpo/ bos/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)