Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Adolf Dygacz zostanie upamiętniony w plenerowej galerii

0
Podziel się:

Zmarły przed ośmiu laty prof. Adolf Dygacz - etnomuzykolog, etnograf,
folklorysta, badacz i znawca kultury śląskiej - zostanie w tym roku upamiętniony w plenerowej
galerii na Placu Grunwaldzkim w Katowicach, nieopodal hali Spodka.

Zmarły przed ośmiu laty prof. Adolf Dygacz - etnomuzykolog, etnograf, folklorysta, badacz i znawca kultury śląskiej - zostanie w tym roku upamiętniony w plenerowej galerii na Placu Grunwaldzkim w Katowicach, nieopodal hali Spodka.

W środę przedstawiciele magistratu poinformowali o rozstrzygnięciu konkursu, w którym mieszkańcy Katowic spośród 15 związanych z tym miastem ludzi kultury wybierali jedną wybitną postać, jaka będzie upamiętniona w galerii.

Od blisko 10 lat na Placu Grunwaldzkim co roku stawiane są kolejne rzeźby, przedstawiające wybitne postaci świata sztuki, związane ze stolicą Górnego Śląska. Dotychczas wśród alejek znalazły się m.in. wizerunki aktorów: Zbyszka Cybulskiego, Aleksandry Śląskiej i Bogumiła Kobieli, grafika Pawła Stellera, malarza Jerzego Dudy-Gracza czy twórcy zespołu pieśni i tańca "Śląsk" Stanisława Hadyny.

Rzeźba upamiętniająca prof. Dygacza pojawi się w galerii we wrześniu, gdy Katowice będą świętować 147. rocznicę nadania praw miejskich.

Prof. Adolf Dygacz przez całe swoje życie zbierał i opracowywał śląskie pieśni. Łącznie zebrał ich ok. 16,3 tys. Miał też pokaźną kolekcję unikatowych, ludowych instrumentów muzycznych. Zajmował się badaniem obyczajów śląskich grup zawodowych, m.in. górników i hutników. Opisywał ich zwyczaje świąteczne i weselne, ale również obyczaje dnia codziennego - powiedzonka, anegdoty, a nawet wulgaryzmy.

Pieśni ludowe, zebrane przez prof. Dygacza, stanowią wyjątkowy dokument opisujący - często w żartobliwej formie - obyczaje, przyzwyczajenia czy pracę Ślązaków. Mogą być doskonałą pomocą w regionalnej edukacji.

Prof. Dygacz urodził się w Droniowicach k. Lublińca w 1914 r., zmarł w kwietniu 2004 r. w Katowicach, gdzie mieszkał. Był pedagogiem i wychowawcą wielu pokoleń młodzieży. Związany był m.in. z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną (Akademią Muzyczną) w Katowicach oraz Uniwersytetem Wrocławskim.

Plenerowa galeria artystyczna przy katowickim Placu Grunwaldzkim to pomysł architektów Aliny i Andrzeja Grzybowskich, którzy w 2002 r. na zlecenie Urzędu Miasta Katowice zaprojektowali przebudowę skweru. Intencją Grzybowskich było stworzenie miejsca upamiętniającego wybitnych artystów związanych z regionem i miastem.(PAP)

mab/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)